Posebno značenje iza duge tradicije - evo zašto se za rođendane jede torta i duvaju svećice

Posebno značenje iza duge tradicije – evo zašto se za rođendane jede torta i duvaju svećice

Kada proslavaljamo rođendan, glavna poslastica je uvek torta. Međutim, retko ko se zapitao zašto se baš torta pravi za rođendan i koje je značenje duvanja svećica?

Foto: Pixabay

Ova tradicija potiče iz drevnih vremena i vezuje se najpre za Egipćane, a zatim i za Grke.

Tradicija kaže da su upravo Egipćani bili ti kojima se pripisuje “izum” rođendana. Verovalo se kako faraoni na dan kad su krunisani postaju bogovi, te su posebno obeležavali taj dan.

Zatim su ovaj običaj pozajmili Grci, verujući da će biti veličanstveniji ako se na kraju zaslade raskošnim i bogatim dezertom. Zato su pravili kolač koji je oblikom podsećao na mesec, a sve u čast Artemide, boginje meseca.

Poslasticu su ukrašavali upaljenim svećicama koje sjaje poput Meseca. Od tada, pa sve do danas traje tradicija paljenja svećica za rođendan.

Foto: Pixabay

Današnji rođendani

Moderan način proslavljanja rođendana vuče koren iz nemačkog običaja iz 18. veka sa takozvane Kinderfeste proslave. Običaj nalaže da na jutro dečijeg rođendana mališan dobija kolač sa upaljenim svećicama čiji bi broj odgovarao broju njegovih godina.

Ovu dodatnu svećicu nazivali su “svetlom života” koja je bila simbol nade za još jednu godinu života.

Porodica bi sklonila sveće sa torte koje bi gorele tokom celog dana, a u određenom trenutku dete bi u njih dunulo i poželelo želju.

Kao i danas, želja nije smela da se izgovara na glas. S obzirom na to da su sastojci za tortu bili prilično skupi, običaj se nije proširio sve do vremena posle industrijske revolucije.

Kada su namirnice postale jeftinije, torte su počele da se peku i prodaju u poslastičarnicama, a onda je taj trend počeo sve više da se širi i postao neizostavan deo svakog rođendana.

Zatvoreno za komentare.