Posle koliko sati druženja možemo da kažemo da smo prijatelji sa nekim?

Posle koliko sati druženja možemo da kažemo da smo prijatelji sa nekim?

Američki profesor Džefri Hol sa Univerziteta Kansas napravio je studiju o tome koliko je vremena potrebno da bi čovek započeo novo prijateljstvo. U njoj se detaljnije pozabavio činjenicom koliko vremena prođe od upoznavanja, preko poznanstva, povremenog prijatelja pa sve do najboljeg prijatelja.

Foto: Pexels

Po njemu neformalni odnos započinje nakon oko 50 sati druženja, a neformalni prijatelj nakon 80 do 100 sati provedenih zajedno. Snažna, prava prijateljstva nastaju nakon otprilike 200 sati druženja.

Jedno tumačenje uloge druženja u stvaranju prijateljstva je kada potencijalni prijatelji pristanu na menjanje konteksta i iškušavaju odnos na novim nivoima. Na primer, kada druženje pređe na novi nivo pa se krenu družiti u nečijem domu ili provode sve više vremena jedni s drugima izvan uobičajenog  mesta druženja, objašnjava profesor Hol.

Foto: Pexels

Deo njegovog istraživanja bazirao se na online upitniku koji je ispunilo 355 ljudi koji su se nedavno preselili, a odgovori su se temeljili na njihovim iskustvima u upoznavanju novih ljudi.

Istraživanje je pokazalo da su kolege na poslu ili u školi najčešće predodređeni za to da postanu prijatelji, ali ne zbog vremena provedenog zajedno na poslu ili u školi, već zbog zajedničkog druženja izvan tih okvira – gledanje filmova zajedno, igranje… Naime, takva vrsta druženja stvara više bliskosti.

Foto: Pexels

Želite li razviti nova prijateljstva i pronaći pravog prijatelja, morate biti spremni odvojiti vreme za ljude koji vas okružuju. U vezu morate uložiti, a ne samo priželjkivati pronaći pravog prijatelja i ne poduzimati ništa, zaključio je ovaj profesor.

Zatvoreno za komentare.