Pravila bontona i maniri mogu biti dosta zbunjujući, jer ostoji mnogo obrazaca ponašanja koji su izašli iz mode, pa čak i onih kojih se stručnjaci za lepo ponašanje više ne pridržavaju.
Foto:Shutterstock
Mnogo toga se promenilo u poslednjih desetak godina, od tehnologije do mode, što pomalo uključuje i način na koji se ponašamo, odnosno manire.
To je dobra stvar, kaže Lisa Grots, stručnjak za bonton. Kako se društvo menja, tako se i naš način života mora menjati, jer se prilagođavamo svetu oko nas, kaže ona, i dodaje:
– Postali smo mnogo aktivniji i očekujemo da stvari budu brze i praktičnije, što znači da se i ponašanje menja od formalnog prema onom manje formalnom.
Ovo su neka od pravila kojih su se naši roditelji čvrsto držali, da ne bi zaradili etiketu čoveka bez manira, a koja danas pomalo gube smisao.
Džentlmeni nisu nestali sa lica zemlje, samo se promenila definicija onoga što se smatra pokazivanjem poštovanja prema ženama.
Otvaranja vrata i privlačenje stolice ženama nije nepristojno ponašanje, ali se više ne smatra ni nužnim.
Nova pravila ponašanja predviđaju ljubaznost ili lep gest, ali nikako insistiranje na tome, odnosno preterivanje.
Foto:Shutterstock
Pre desetak godina, pametni telefoni i društveni mediji bili su novi ili nepoznati za mnoge ljude, pa je slikanje druženja, obroka ili nekog događaja još dok je u toku i momentalno objavljivanje toga bilo čak i simpatično, kaže Tara Darbi Rašeta, direktorka JDW Cotillions Talks.
U današnje vreme ne bi trebalo koristiti telefon u društvu, za vreme ručka ili pri razgovoru. Isto se odnosi i na slanje poruka, ažuriranje društvenih medija, uopšte surfovanje internetom.
I uvek, ali uvek prvo tražite dozvolu pre nego što objavite ili označite prijatelja u nekoj objavi na društvenoj mreži.
Tradicija i maniri su nekada nalagali da svi muškarci ustanu kada žena uđe u prostoriju. To se doživljavalo kao znak poštovanja i viteštva.
U međuvremenu je došlo do velikog kulturnog pomaka u načinu na koji postupamo prema polovima.
Današnje shvatanje lepih manira predviđa da je u redu ostati na mestu i pozdraviti ženu jednako kao da je muškarac.
Danas mnoge žene žele da se na njih gleda kao na jednake, a ne samo kao na žene.
Foto:Shutterstock
Bežanje partnera na venčanje daleko od kuće, na brzinu, skriveno od očiju porodice i prijatelja, nekada se smatralo sramotom.
Ipak, i to se promenilo. Danas se na tajno venčanje gleda kao na savršeno razumnu alternativu tradicionalnom venčanju, čak se i ohrabruje, prvenstveno iz finansijskih razloga.
Rukom pisane zahvalnice jesu lep gest i ljudi ih cene, ali takav način zahvaljivanja često u brzoj svakodnevici nije baš izvodljiv.
Za brzo iskazivanje zahvalnosti danas je sasvim u redu poslati poruku.
Ipak, savetuju stručnjaci, ako je reč o velikoj usluzi, odvojite vreme i napišite zahvalnicu. Čini razliku i uvek je u modi.
Mnogi modni stručnjaci još uvek savetuju da pre zime pređemo na tamnije boje garderobe.
Nova pravila ipak nalažu da, sve dok je vaša odeća prikladna vremenskim prilikama, nosite sve boje i modele koji vam se sviđaju.
Tkanina je jedina stvar koju treba menjati, a ne boja, piše 24sata.hr.