Zbog bogatstva vitaminima i mineralima, prepeličja jaja, a naročito ona koja nose japanske prepelice ispravnije je smatrati lekom nego hranom. Kolika je njihova prednost u odnosu na kokošija jaja pokazuju brojke - sadrže pet puta više fosfora, osam puta više gvožđa, šest puta više vitamina B1 i 15 puta više vitamina B2.
Foto: Shutterstock
Tako jedno prepeličje jaje, a ona su u proseku teška desetak grama, sadrži 2,2 mg fosfora, 3,8 mg gvožđa, 3 mg vitamina A, 0,1 mg vitamina B1, 0,8mg vitamina B2 i samo 15 kalorija.
Poređenja radi, kokošije jaje je teško oko 50 g, pet puta jviše od prepeličjeg, ali je zato jedno prepeličje jaje hranjivo kao pet kokošijih.
Foto: Shutterstock
Sve ovo ih, kažu nutricionisti, čini idealnom namirnicom za sve koje žele da ojačaju, bilo da je reč o osobama koje se oporavljaju od bolesti, deci kojoj uvek treba snaga ili sportistima izloženim velikim fizičkim naporima.
Kada je reč o osobama sa zdravstvenim problemima, prepeličja jaja se preporučuju pomažu rekovalescentima, pacijentima koji pate od povišenog krvnog pritiska, dijabetesa, anemije, povišenog holesterola i čestih glavobolja.
Foto: Shutterstock
Konzumiranje prepeličjih jaja jača imunitet, reguliše varenje, popravlja pamćenje, a piju se živa, ujutru, pola sata pre jela. Mogu i da se umute sa malo meda, šećera ili soka, ali to naravno ne važi za osobe sa dijabetesom.
Prvog dana se pije samo jedno jaje, a svakog sledećeg dana se broj povećava za jedan, dok se ne stigne do pet. Kasnije se svako jutro pije po pet jaja, trajanje "terapije" zavisi od zdravstvenog problema zbog koga se uzimaju.
Tako je, recimo, za regulaciju povišenog krvnog pritiska neophodno popiti 120 jaja, a za dijabetes, migrenu i anemiju po 24o.
Foto: Shutterstock
Deci mlađoj od tri godine dnevno se daju dva jajeta, deci staroj između tri i pet godina tri jajeta, mališanima između pete i 10, godine četiri jajeta, dok za starije od 10 godina važi režim za odrasle.