Stiže nam 1. maj i sigurni smo da jedva čekate da pobegnete negde u prirodu. Donosimo vam najbolje savete i trikove koji će vas pretvoriti u profesionalca za roštiljem!
Profesionalni majstori, koji umetnost roštilja podižu na viši nivo, savetuju da komade mesa koje nije mleveno obavezno marinirate.
Koliko meso stoji u marinadi?
Odaberite posudu koja je plitka i široka, kako biste meso mogli da poslažete u jednom ravnom sloju. Izbegavajte metalne posude, osim ako su od nerđajućeg čelika.
Ukoliko se u vašoj marinadi nalazi kiselina, kao što je limun ili balzamiko sirće, postoji šansa da će kiselina reagovati sa metalom i mesu dati neprijatan, "metalni" ukus ili miris.
Proces mariniranja trebalo bi da traje najmanje 30 minuta, a poželjno je meso ostaviti i preko noći u poklopljenoj posudi. Sat vremena pre pečenja, izvadite ga iz frižidera kako bi dostiglo sobnu temperaturu.
Odnos bi trebalo da bude – 150 mililitara marinade za svakih 500 grama mesa.
Koja je marinada za šta?
Marinade na bazi ulja dobre su sa suvlje meso ili ribu, dok one na bazi kiseline savršeno idu uz masnije i crveno meso. Naravno, ovo ne znači da ne možete komad govedine staviti u marinadu sa maslinovim uljem, odnosi se samo na to čega u marinadi ima najviše.
Evo i recepata za brze i lake marinade, u zavisnosti od toga koje meso spremate!
Piletina i riba
Pomešajte maslinovo ulje, tamni soja sos, seckani beli luk, biber i malo šećera. Količine prilagodite u skladu sa količinom mesa, prema ranije objašnjenoj računici.
Crveno meso
U posudi pomešajte maslinovo ulje, crveno vino, malo vinskog sirćeta, suve začine po želji, biber i seckani beli luk.
Svinjetina
Ako pravite svinjske ražnjiće, preporučujemo vam mešavinu maslinovog ulja, limuna, seckanog belog luka, i suvog začina po želji – origano, majčina dušica ili ruzmarin. Ako, pak, na roštilj stavljate krmenadle, neka "odleže" u mešavini maslinovog ulja, meda i senfa, kojoj po želji možete dodati i kašičicu viskija zbog lepše arome.
Kobasice sa roštilja prava su poslastica za ljubitelje mesa. Evo šest saveta za kobasice koje će biti savršeno pečene, rumene, sočne i neće pucati!
Trik sa ključalom vodom
Profesionalni kuvari predlažu i da se kobasica, pre stavljanja na rešetku, "šokira" ključalom vodom. Kobasice samo prelijte vrelom vodom na nekoliko sekundi, a onda ih prebacite u hladnu. Ovaj trik, navodno, poboljšava teksturu mesa.
Osušite ih
Za savršeno hrskavu koricu, potrebno je da kobasice budu suve pre nego što ih stavite na roštilj. Osušite ih pažljivo ubrusom i držite u frižideru.
Ne pecite ih "direkt" iz frižidera
Za kobasice važi isto pravilo, kao i za drugo meso sa roštilja – pre pečenja mora da dostigne sobnu temperaturu. Izvadite ih iz frižidera sat vremena pre nego što planirate da ih spremate, tako neće pucati pri pečenju.
Ravna ploča
Još jedan trik roštilj-majstora koji prenosi "Barbecue bible" je postavljanje pleha, ili slične ravne metalne ploče, na samu rešetku. Ovo bi trebalo da uradite odmah, kako bi pleh dostigao visoku temperaturu. Direktan kontakt sa ravnom, vrelom pločom obezbediće hrskaviju koricu, mada onda nećete imati "šare" od rešetke, koje mnogi ljubitelji mesa obožavaju da vide.
Prava temperatura
Kobasice se peku na srednje jakoj vatri, kako ne bi spolja izgorele, a iznutra ostale presne. Prejaka vatra će učiniti da puknu, jer se njihov omotač skuplja u dodiru sa vrelinom, pa rizikujete da popucaju. Preslaba vatra dovešće do toga da vaša kobasica, čim je skinete sa roštilja, deluje divno i sočno, ali kako se hladi, tako se "izduvava". Dakle, srednja vatra i nema brige!
Poklopite ih
Kako biste ubrzali vreme i ravnomernost pečenja, kobasice prekrijte poklopcem ili metalnom činijom. Strujanje toplote na taj način će omogućiti da se ravnomerno peku, i biće brže gotove.