Prvi trgovinski lanac koji je u Beogradu umesto plastičnih u prodaju uveo papirnate kese je Aman. Podsetimo, prema odluci gradskih vlasti, od sledeće godine u Beogradu više neće biti moguće u trgovinama kupiti plastične kese.
Foto: Shutterstock
"Ovaj trgovinski lanac je nekoliko meseci unapred izašao u susret našoj odluci i pokazao kako se ponašaju odgovorne kompanije prema društvu u kome posluju. Na ovaj način brinemo o našoj budućnosti i deci koja dolaze posle nas. Dovoljno je reći da se jedna plastična kesa u prirodi razgrađuje oko 200 godina, pa ako uzmemo u obzir koliko se one koriste u Srbiji, mislim da treba da budemo svesni zločina koji činimo prema prirodi", izjavio je zamenik gradonačelnika Goran Vesić.
Naveo je da očekuje da će u narednom periodu ovakve kese zaživeti i u drugim trgovinskim lancima.
"Posebno sam zadovoljan što će na drugoj strani papirne kese stajati znak institucije kojoj će „Aman” donirati dinar od svake kese, čime će se dodatno pomoći onima kojima je pomoć neophodna. Papirne kese će inače od marta biti zabranjene u Njujorku, u Nemačkoj od početka ove godine i u nekim potezima bićemo ispred mnogih zemalja EU i sveta", naglasio je Vesić.
Zamenik gradonačelnika je najavio i da će Grad Beograd, zajedno sa Ministarstvom za zaštitu životne sredine i Stalnom konferencijom gradova i opština, uputiti predlog za izmene zakona koji reguliše naplatu ekološke takse.
"U poslednjih godinu dana, nijedan zagađivač nije platio skoro ništa kada je u pitanju zagađenje i to mora da se promeni. Oni koji zagađuju životnu sredinu, to moraju da plate zato što se od toga finansira njeno očuvanje i mi ćemo tražiti da se to pitanje uredi na drugačiji način, kako bi lokalne samouprave taj novac mogle da ulažu u očuvanje životne sredine", rekao je Goran Vesić.
Ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan podsetio je da Srbija ima mnogo razloga da brine o svojoj životnoj sredini.
"Mi sa Gradom Beogradom sarađujemo u mnogo akcija i ovo je samo jedan od primera gde lokalna samouprava i ministarstvo dobro sarađuju. Naplatom plastičnih kesa u prvom koraku uspeli smo da smanjimo njihovu proizvodnju za 80 odsto, a njihovu potrošnju od 60 do 80 odsto", naveo je Trivan.
On je apelovao na građane da koriste papirnate kese.
Direktor "Amana" Nemanja Petrović zahvalio je ministarstvu i gradu na saradnji i istakao da se radi o logičnom potezu društveno odgovorne kompanije.
Po njegovim rečima, papirne kese standardne veličine u ovom trgovinskom lancu imaju dovoljnu vodootpornost i mogu podneti istu težinu kao i plastične kese. Od svake kupljene kese, kompanija "Aman" će odvojiti po jedan dinar za projekte koji će pokazati društvenu odgovornost ove kompanije.