Dr Pol Keli, vodeći naučnik na univerzitetu Oksford, potvrdio je ono što svi koji rade, studiraju ili idu u školu u jutarnjoj smeni osećaju na vlastitoj koži — rad pre 10 sati ujutro je mučenje.
Foto: Shutterstock
Istraživanje koje je sproveo utvrdilo je da teranje na rad pre 10 sati čini radnike iscrpljenima, podložnima stresu i bolesti.
Ne možemo promeniti naš biološki ritam. Naime, ljudski biološki ritam mlađih od 55 godina potpuno je neprilagođen standardnoj smeni od 9 do 7 ili od 8 do 16, javlja Men’s Health, prenosi Index.
Nedostatak sna jednako je štetan za ljudsko fizičko i duševno, odnosno emocionalno zdravlje, upozorava dr. Keli.
- Vaš život i vaše srce imaju različite uzorke, a vi ih tražite da se pomaknu za dva do tri sata. Ovo je međunarodni problem. Svi pate bez potrebe.
Dr. Pol objašnjava i da se biološki ritam ne može izmeniti navikavanjem organizma:
- Ne možemo promeniti naš 24-satni ritam. Ne možete se naučiti da se dignete u određeno vreme. Vaše telo biće prilagođeno sunčevom svetlu, a vi toga niste svesni, jer njega detektuje hipotalamus, ne očni vid.
Foto: Shutterstock
Biološki ritam je svojevrsni biološki sat, odnosno genetski programirani ciklus koji reguliše našu moždanu aktivnost, nivo energije, proizvodnju hormona i percepciju vremena, među ostalim.
Naučni tim s Oksforda predvodi projekt "Teensleep", koji ima za cilj da uvede početak nastave u školama u 10 ujutro, obrazovati učenike o kvalitetu sna i da meri eventualne pozitivne učinke.
- Fokusiramo se na obrazovanje jer je njega najlakše promeniti - objašnjava dr. Pol.
Hampton Court House prva je škola koja je uvela promene. Od ove školske godine, učenici šestog razreda počinju s nastavom u 13.30.
- Zasad dobro ide - komentariše direktor Gaj Holovej koji je uveren da će se pozitivni rezultati videti do kraja godine – i ne samo na ispitima.