Rešavaju veliki problem: ako vidite pauka ili stonogu u domu - ne ubijajte ih!

Rešavaju veliki problem: ako vidite pauka ili stonogu u domu – ne ubijajte ih!

Postoje dobri razlozi zbog kojih ne bi trebalo da ubijate ove bube kada ih zateknete u svom domu. Ako vidite pauka ili stonogu u domu - ne ubijajte ih!

Foto: Shutterstock

Mnogima nije prijatno videti insekte u kući, naročito paukove. Njihove tanke noge izazivaju nelagodu, iako su većina kućnih paukova potpuno bezopasni. Isto važi i za stonoge, te brze, savitljive bube koje se pojavljuju u uglovima i na zidovima.

Instinktivno, mnogi će se truditi da ih unište kada ih ugledaju, ali to zapravo nije preporučljivo. Postoje dobri razlozi zbog kojih ne bi trebalo da ubijate ove bube kada ih zateknete u svom domu.

Pauk

U Srbiji su najčešće vrste paukova koje viđamo u domovima potpuno bezopasne, bez obzira na veličinu. Najrasprostranjeniji su podrumski pauci, koji pletu mreže u tamnim i vlažnim prostorijama poput podruma. Ovi pauci ulaze u kuću prvenstveno u potrazi za zaklonom i hranom.

Kućni pauci su obično manji i manje zastrašujući, osim za one koji pate od arahnofobije, straha od paukova. Oko 15% populacije, naročito žena, doživljava ovu fobiju.

Iako mogu izazvati nelagodu, pauci u domu imaju korisnu ulogu. Oni love i hrane se drugim insektima poput muva i komaraca, čime pomažu u kontroli populacije štetnih insekata i smanjuju rizik od zaraza.

Bezopasni, ali korisni stanovnici vašeg doma

Ako naiđete na pauka u svom domu, najbolje je da ga nežno uhvatite pomoću ubrusa ili krpe i pustite napolje. Prosečan dom može imati i do 30 paukova, ali većina ostaje skrivena i neprimetna. Ovi tihi lovci pomažu u održavanju ekološke ravnoteže u vašem domu, čineći ga sigurnijim mestom za boravak.

Stonoga

Kućne stonoge su aktivne noću i najčešće se zavlače u vlažne prostore kao što su kupatila ili podrumi. Mogu biti dugačke do pet centimetara, sa čak 15 pari nogu. Neka istraživanja pokazuju da ovi zastrašujući insekti mogu imati ključnu ulogu u održavanju ravnoteže u domovima širom sveta.

Mnoga istraživanja su pokazala da su stonoge ključni faktor u kontroli populacije štetočina u kući kao što su moljci, muve, termiti, buve, mravi, paukovi i grinje.

 
 
 
 
 
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава коју дели 金한길/金・ハンギル/Kim Han-Geel (@kimhangeel)

Njihovu korisnost leži u njihovom apetitu i metabolizmu. Kućne stonoge imaju brz metabolizam, što ih čini stalno gladnim i spretnim lovcima na insekte.

Njihove dve noge blizu glave nose otrov koji koriste za hvatanje plena, dok ostale noge služe za omatanje oko ulovljenih insekata. Jedna od karakteristika kućnih stonoga je da ne stvaraju mreže ili gnezda unutar domova, već neprekidno lutaju u potrazi za hranom.

Njihova prisutnost je uglavnom znak da u domu postoji populacija drugih štetočina. Stručnjaci savetuju domaćinstvima da održavaju higijenu i da redovno čiste prostorije, posebno obraćajući pažnju na uglove gde se stonoge često zadržavaju. Takođe, preporučuje se uklanjanje ostataka hrane koji mogu privući insekte.

Izvor: Srbija Danas

Zatvoreno za komentare.