Zamislite da ste počinili zločin i sada ste zaključani u Alkatrazu, najsigurnijem zatvoru na svetu. Kako biste proveli svoje vreme?
Foto: Shutterstock
Da li biste pisali pisma svojoj porodici i prijateljima? Čitali knjige? Ili biste planirali svoj eventualni beg?
Nažalost, šanse bi bile protiv vas za poslednju opciju. Samo jedna grupa je uspela da uspešno pobegne iz Alkatraza u svojoj 30-godišnjoj istoriji. Od 36 muškaraca koji su pokušali da pobegnu, 23 su uhvaćena, šest je streljano, a ostali su se utopili.
Međutim, trojica muškaraca – braća Džon i Klarens Anglin i Frenk Moris – možda su izveli ono što CBS vesti nazivaju „jednim od najvećih bekstava iz zatvora u američkoj istoriji.”
Trojica zatvorenika su planirala svoj veliki beg nekoliko meseci, postavljajući tajnu radionicu u kojoj su napravili alate potrebne za beg. Zatim su 11. juna 1962. godine sproveli svoj plan.
Te noći, Džon, Klarens i Frenk su napunili krevete papirom (koji je trebalo da predstavlja njihovo telo) i provukli se kroz ventilacione otvore svoje ćelije, pužući kroz cevi do zatvorskog krova. Odatle su se spustili niz dimnjak do zemlje i pokrenuli svoj splav – napravljen od više od 50 ukradenih kabanica. Zatvorski sigurnosni sistem ih nije detektovao.
Međutim postoji caka: Niko ne zna šta se dogodilo sa beguncima. Kada su komadi splava i vesala isplivali u blizini ostrva, mnogi su pretpostavljali da su ljudi mrtvi. Zvaničnici Alkatraza su sugerisali da su se utopili ili umrli od hipotermije.
Foto: Shutterstock
Ali sada, više od 50 godina kasnije, porodica Anglin je pružila dokaze da su muškarci preživeli. Za početak, majka Klarensa i Džona Anglina primala je božićne čestitke potpisane njihovim imenima tri godine nakon bekstva iz zatvora. Porodica je takođe objavila fotografiju braće koja je možda snimljena sedamdesetih godina 20. veka, nakon njihovog bekstva.
Štaviše, Džon Anglin je navodno napisao pismo policiji San Franciska 2013. godine. Iako su sva tri zatvorenika preživela beg, on je bio jedini koji je još uvek bio živ. Međutim, zvaničnici FBI-a sumnjaju da je pismo stvarno; analiza rukopisa pisma vratila se kao „neuverljiva”.