Njujorški časopis Brides, sa istorijom dugom 87 godina, svrstao je u svom martovskom izdanju Most ljubavi iz Vrnjačke Banje na prvo mesto liste 20 svetskih romantičnih lokacija na kojima se postavljaju katanci i čuva ljubav.
Foto: Shutterstock
- Bilo da ste u Rimu, Parizu, Amsterdamu ili Kurasau, zapečatite svoju ljubav poljupcem, a zatim je zaključajte na mostu na jednoj od ovih romantičnih lokacija - piše u tekstu pod naslovom "20 love locks bridges around the world".
Časopis navodi da su mostovi zaključane ljubavi zabavan znak naklonosti i slatki simbol večne ljubav i da tradicija ljubavnih katanaca datira iz srpske ljubavne priče iz Prvog svetskog rata.
A priča o vrnjačkom Mostu ljubavi ide ovako:
- U osvit Prvog svetskog rata zavoleli su se učiteljica Nada i srpski oficir Relja. Bila je to ljubav o kojoj su svi pričali i koja je plenila pažnju svih Vrnjčana. Ali, došao je rat sa svim užasima koje sobom nosi. Srpski oficir Relja odlazi u Grčku na ratište. Odlazi da se više nikad ne vrati, zbog prelepe Grkinje u koju se zaljubljuje, te raskida zaruke sa Nadom. O njegovoj daljoj sudbini legenda ne kazuje ništa, ali zato Nadinu sudbinu zna svaki Vrnjčanin. Zbog prevelike tuge za svojim dragim, mlada i nesrećna, na kraju je preminula.
Devojke potrešene Nadinom sudbinom, u želji da sačuvaju svoju ljubav, na katance su počele da ispisuju svoja imena i imena svojih dragana i da ih vezuju za ogradu mosta koji je bio omiljeno sastajalište Nade i Relje, bacajući simbolično ključeve u reku.
Došli su novi ratovi i nova stradanja. Priča je bila zaboravljena, a običaj devojaka da "vezuju" svoju ljubav se ugasio.
Sve dok Desanka Maksimović, prema pričanju starih meštana, u jednoj od mnogih poseta Vrnjačkoj Banji nije saznala za ovu tragičnu priču i inspirisana njome napisala jednu od svojih najlepših ljubavnih pesama "Molitva za ljubav".
Da bi produžili život ovoj priči, mladi parovi nastavili su tradiciju "vezivanja" katancima svoje ljubavi, a most u Vrnjačkoj Banji nazvali Most ljubavi.