U Srbiji nema manjka verskih objekata, a beogradska crkva Svetog Marka je bez sumnje jedna od njenih najupečatljivijih.
Crkva Svetog Marka, ima veoma interesantnu istoriju ali je i čuvar mnogih tajni. Crkva Svetog apostola i jevanđeliste Marka u Beogradu građena je od 1931, do 1940. godine u neposrednoj blizini stare crkve iz 1835.
Ova crkva jedan je od najpoznatijih simbola Beograda.
Otkrili smo 10 zanimljivih činjecina o crkvi Svetog Marka, koje smo poželeli da podelimo sa vama.
1. Svojim izgledom je trebala da podseća na manastir Gračanicu. Stoga je stil gradnje crkve srpsko-vizantijski.
2. Današnja crkva je građena u neposrednoj blizini prethodne grobljanske kapele Svetog Marka iz 1835. godine, a na temeljima još starije palilulske crkve. Jer je na Tašmajdanu nekada bilo groblje.
3. Crkva je jedinstvena i po tome što ima tri oltara. Pored centralnog, nalaze se dva bočna oltara. Posvećena svetom despotu Stefanu Lazareviću i preobraženju gospodnjem.
4. Hram tokom liturgije može da primi čak dve hiljade ljudi.
5. Najveći bogorodičin mozaik na svetu je mozaik „Presveta Bogorodica Šira od nebesa” koji je deo crkve Svetog Marka u Beogradu.
6. Sa desne strane, uz južni zid se nalazi bakarni sarkofag u kojem počivaju zemni ostaci cara Dušana, prenete iz njegove zadužbine, manastira svetog Arhangela kod Prizrena.
7. U crkvi je veoma posebno i to što se nalazi tron patrijarha srpkog i kralja koji je smešten ispred samog oltara.
8. U kripti crkve su sahranjeni poslednji kralj iz dinastije Obrenovića, kralj Aleksandar Obrenović i njegova supruga Draga Mašin, posle Majskog prevrata iz 1903. godine.
9. Na mestu gde je danas crkva Svetog Marka na Tašmajdanu, godine 1830. pročitan je sultanov hatišerif o priznavanju autonomije Srbije unutar turske carevine.
10. Ispod crkve se nalaze pećine, na 28 metara ispod zemlje. Smatra se da su stare između šest i osam miliona godina.
Ova srpsko-vizantijska lepotica nalazi se u Tašmajdanskom parku. Unutrašnjost je puna uobičajenih fresaka i ikona, a zidove krase radovi nekih od najomiljenijih srpskih slikara