Majke bi najviše volele kada bi svoje bebe uvek mogle da nose samo u naručju. A tek bebe! Kada bi one znale da kažu šta žele, ne bi ni silazile sa majčinih ruku i iz majčinog zagrljaja. No, to nažalost nije uvek moguće i majke su često u prilici da za nošenje beba koriste i neka dodatna pomagala.
Foto: Shutterstock
Još u davna vremena, kada su išle na rad u polju, bebe su nosile u posebno vezanim maramama, tako da su im ruke bile slobodne da u njima nose nešto drugo. Te marame, koje su u međuvremenu dobile i svoje ime, sling-marame, upotrebljavaju se i danas, a majkama su sada, osim njih, na raspolaganju i takozvane kengur-nosiljke.
Šta odabrati?
Kada bi pitali bebu ona bi izabrala sling-maramu, jer je tako bliža maminom telu i u njoj se oseća skoro kao u majčinom zagrljaju. Ali samo skoro, jer fali taj dodir ruku koji zagrljaj čini prijatnim i dragim.
Foto: Shutterstock
Za razliku od sling-marame, kengur-nosiljka nije previše udobna. Ovo je posebno izraženo ako se beba mlađa od godinu dana u njoj nosi okrenuta od onoga ko je nosi, najčešće je to majka ali i otac naravno. To nije dobar ni poželjan položaj za bebu, pre svega nije prirodan u ovom bebinom uzrastu jer su njene nožice tada potpuno opuštene a to nije dobro za bebine kukove koji se još formiraju.
Foto: Shutterstock
Zato ovaj položaj nošenja, naročito do prvog rođendana, ne bi trebalo praktikovati. U uzrastu u kome dete već stabilno sedi, može da se koristi posebni model nosiljke u kome se dete nosi na boku ili na leđima.
Ako beba baš i mora da se nosi u kengur-nosiljci, onda je bolje da to bude što kraće, samo kada je baš neophodno i nema drugog rešenja. Recimo nošenje u kengur-nosiljci nikako nije rešenje za duge šetnje sa bebom.