Težak, ali izvodljiv zadatak - koji su najpraktičniji saveti za štednju novca?

Težak, ali izvodljiv zadatak – koji su najpraktičniji saveti za štednju novca?

Štednja novca mnogima nije omiljena aktivnost o kojoj razmišljaju. Svi znamo da ima dana kada nam baš fali novac koji je bio uzalud potrošen.

Foto: Shutterstock

Dobra vest je što samo nekoliko malih promena može da popravi novčane nevolje i da vam pomogne da više uštedite.

Izbegnite kasno plaćanje računa

Kada na vreme plaćate račune, možete da uštedite. Mnogi računi se umanjuju za određeni procenat kada se plate do zadatog roka. Iako vam to deluje malo, jer je ušteda po računu do 300 dinara, istina je da je to na godišnjem nivou pozmašna cifra. 

Kartica vs. gotovina

Stručnjaci smatraju da se impulsivne kupovine lakše obavljaju karticom. Neka gotovina svakako bude sa vama, posebno kada ste u šopingu ili u noćnom provodu. Vaš bankovni račun će vam biti veoma zahvalan zbog svesnog trošenja. 

Izbegavajte mesečne pretplate i rate

Razmislite koliko imate mesečnih pretplata na određene stvari i koliko vam to zapravo koristi. Ako vam kartica za teretanu ili ples skuplja prašinu, onda je vreme da se odjavite i započnete nešto novo. Uvek postoji alternativa i svi znamo da možemo besplatno i da plešemo i da vežbamo.

Takođe, ako ne koristite fiksni telefon, otkažite ga, ako ste prijavljeni u biblioteci, a uopšte ne odlazite tamo, onda je vreme da otkažete karticu. Zaista nema potrebe da gomilate troškove i da usluge ne koristite. 

Foto: Shutterstock

Kontrolišite svoj račun

Ako ste navili da plaćate karticom, savetuje se da redovno kontrolišete svoj račun. Po istraživanjima, aplikacije su mnogo efikasnije, jer više koristimo telefon nego računar za proveravanje novca.

Korisnici aplikacija su uspeli da uštede do 16% ukupog novca na mesečnom nivou. Smatra se da najviše novca možemo da uštedimo na hrani, ako redovno pratimo akcije. 

Da li nam je kablovska televizija neophodna?

Mlađe generacije kažu da veoma malo gledaju program na TV-u, ali zato uredno plaćaju skupe pakete svakoga meseca. Kablovska TV sa programima polako, ali sigurno odlazi na drugo mesto, kada su izvori informisanja u pitanju. Više koristimo internet nego TV.

Za vreme pandemije zabeležen je rast pretplata na Netflix i HBO u Srbiji, a ostaje samo da se zapitamo da li nam je taj paket zaista neophodan. Dok pretplata samo raste, ljudi sve manje vremena provode za TV-om, jer sve što gledaju, mogu da potraže i na internetu. 

Foto: Shutterstock

Birajte garderobu koja nije markirana

Ako želite da uštedite, onda se otarasite mišljenja da svaka stvar mora da nosi zvučni naziv. Kupujte ono što vam se dopada, i pogledajte kakva ponuda postoji u buticima polovne garderobe (oduševićete se markiranim stvarima koje koštaju 10x manje!) Na godišnjem nivou, uštedećete mnogo novca ako izbegavate skupe butike!

Počnite da kuvate

Naravno, mnogo je lakše otići u restoran ili naručiti hranu, ali istina je da ćete mnogo uštedeti ako kuvate. Pri tome, moći ćete da regulišete i svoju ishranu i svesno birate sastojke koji vam odgovaraju. 

Stručnjaci savetuju da izbegavate impulsivne kupovine i da pratite svoje troškove, da ih beležite i vodite računa o njima. 

Zatvoreno za komentare.