Doktori preporučuju da ne bi trebali da radimo ove stvari

Doktori preporučuju da ne bi trebali da radimo ove stvari

Postoje mnoge stvari koje radimo po navici, ali koje uopšte nisu dobre za naše i zdravlje naših najbližih, kao što je na primer stavljanje leda direktno na ranu.

Foto: Shutterstock

Neki od takvih postupaka nam se čine logičnim ili smo ih od starijih naučili u detinjstvu, pa smo nastavili da ih praktikujemo do današnjeg dana.

U narednim redovima ćemo vam otkriti 5 stvari koje doktori preporučuju da ne radimo ako nam je stalo do zdravlja.

1. Ne duvajte detetu u hranu da biste je ohladili

Zašto je to loše: Na ovaj način vi prenosite svoje bakterije u detetov obrok i rizikujete da se ono razboli. Iz istog razloga ne bi trebalo da delite čaše, tanjire i escajg s detetom kada zajedno obedujete.

Šta bi trebalo da radite umesto toga: Sačekajte da se hrana ohladi na prirodan način.

Foto: Shutterstock

2. Nemojte da podižete osobu koja se upravo onesvestila

Zašto je to loše: Razlog zbog koga se ljudi onesvešćuju je nagli pad krvnog pritiska, što dovodi do smanjenog protoka krvi u mozak. Ako podignete osobu odmah nakon što se ona onesvestila, nećete pomoći da se ovaj proces normalizuje.

Šta bi trebalo da radite umesto toga: Veoma je važno da u ovakvim situacijama glava onesvešćene osobe bude na nižem nivou od njihovih prsa. Ako to nije slučaj, pomozite im da budu u takvoj pozi.

3. Ne perite zube odmah posle obroka

Zašto je to loše: Pranje zuba odmah posle obroka oštećuje zubnu gleđ, zaštitni spoljašnji sloj zuba.

Šta bi trebalo da radite umesto toga: Perite zube ujutru pre doručka, a kada to radite posle obroka u kasnijim satima, potrudite se da sačekate bar 40 minuta pre nego što se latite četkice i paste.

Foto: Shutterstock

4. Ne udarajte leđa osobe koja se guši ako ona stoji uspravno

Zašto je to loše: Ako udarite leđa osobe koja se guši, objekat koji joj se zaglavio u grlu bi mogao da stigne i do dušnika, što bi značajno pogoršalo situaciju.

Šta bi trebalo da radite umesto toga: Nagnite osobu napred i kažite joj da kine. Ako to ne uspe, blago joj udarite leđa u prostoru između ramena, ali vodite računa da ona bude nagnuta.

5. Ne stavljajte led direktno na ranu

Zašto je to loše: Budući da je koža veoma nežna, direktan dodir leda sa njom smanjuje protok krvi do mesta rane, što sprečava njeno izlečenje.

Šta bi trebalo da radite umesto toga: Stavite led u peškir i tek tada ga naslonite na ranu. Ne držite led na tom mestu duže od 10 minuta u kontinuitetu.

Zatvoreno za komentare.