Ovaj tekst pre svega treba da posluži roditeljima koji upisuju dete u privatni vrtić. Ako vam je dete u državnom vrtiću, možete odmah da ga preskočite, ili da nastavite sa čitanjem u slučaju da vas zanimaju neki konkretni saveti koji će vam pomoći da mirnijete spavate jer neko ipak pazi na vaše dete adekvatno dok ste vi odsutni.
Foto: Shutterstock
Pre nego što počnete sa pitanjima, morate da razumete da privatan vrtić, za razliku od državnih gleda na vas kao na mušteriju, a za njih je mušterija uvek u pravu (jer dajete novac).
Tako da će njima, uvek, ali uvek, da bude u glavi strategija da vam idu uz dlaku tj. da vam podilaze.
To je malo zeznuto jer vi ne želite da vam neko priča bajke samo da biste mu vi dali novac, već želite zaista da se uverite da li je vrtić u koji upisujete vaše dete idealno mesto za njen/njegov boravak.
Da biste to saznali barem u prvom krugu morate da postavite pitanja. Nekad i neprijatna, što se nadamo da vam neće biti problem jer sve je to u interesu vaše dece. Ukoliko je potrebno budite "good cop/bad cop" - tako da uvek jedna persona može da ublaži sa razgovor jer ne želite da ste previše grupi prema osoblju, ali ni previše opušteni.
Foto: Shutterstock
U nastavku je set pitanja i potpitanja koja vam sugerišemo da pitate glavne odgovorne za decu u vrtiću po ovom redosledu ili sličnom.
1) Mi jako polažemo u zdravlje našeg deteta, recite nam kako vi generalno održavate zdravlje dece u vrtiću i šta radite u slučaju da vidite da je neko dete rovito ili bolesno?
2) Kakav je tačno meni i šta je za vas optimalna ishrana deteta?
(oni će sigurno da navedu neke slatkiše itd).
Kažite im kao: Da li znate da deca do 3 godine najveći problem imaju u Srbiji sa karijesom i da 39 gr šećera dečiji organizam spušta na nulu? Dnevni unos šećera kod dece je 19 gr (5 kašika), a kod odraslih 30 gr (oko 7.5 kašika). To možete da im kažete ali pitajte ih usput da vam kažu koliki je dnevni unos šećera u totalu na dnevnom meniju (doručak, užina, ručak, užina).
3) Pitajte da li možete određene namirnice da se ne daju vašem detetu ako ne želite (kolači od čokolade i slično) i da li možete da donosite vi užinu za svoje dete? (bananu i lanene pločice na primer.)
4) Kakav je režim spavanja i šta radite ako se vašem detetu ili nekom drugom ne spava?
5) Kako rešavaju konfliktne situacije među decom i da li misle da je ok da se dete nekad lupi ukoliko ne može nijedna verbalna tehnika da se primeni? (Zagovarajte da je bol dobar mehanizam i da lupiti jednom dete po guzi nije loša stvar - pa vidite šta će reći).
Foto: Shutterstock
6) Da li misle da vrtić i kuća treba da budu u sinhronicitetu tj. da dete spava, jede, piški i ponaša se jednako kao i kod kuće, tako i u vrtiću (ako ne, to je problem, objasnite im da vi želite vrtić koji će biti partner u podizanju dobrog deteta i da od njih zahtevate totalnu iskrenost i transparentnost, kako bi zajedno doneli najbolju odluku za vaše dete).
7) Pitajte ih da li možete da dođete u toku dana i budete sa detetom, ili da ga barem posmatrate kako se prilagođava?
8) Koliki je period takozvane adaptacije tj. prilagođavanja? (kazaće u zavisnosti od deteta može biti od 7 do mesec i više dana. Znajte da su to gluposti. Ako vam dete plače više od 3 puta u roku od 7 dana, nemojte da ga vodite tu. Deca ne smeju da stvore fobiju u vrtiću ili da im slomite duh. Dovoljno je što će biti nažalost odvojena od vas po 7-8 sati svakog radnog dana).
9) Kakav je proces rada sa decom? Posebno kada imate decu koja brže ili sporije uče? Vi želite da vaše dete ako ima afiniteta prema nečemu da bude pozitivno stimulisano u tom pravcu i da ga nešto ne zanima, da ga niko ne tera da se time bavi).
10) Kakve su aktivnosti? Koliko deca godišnje provode napolju? (kazaće sigurno da zimi manje, kad je lepo vreme više - ali vi zahtevajte da dete često izlazi napolje, čak i kad je ružno vreme. To ojačava i imunitet i prija detetu više nego prostorija u kojoj dižu i uzdišu prašinu).
Foto: Shutterstock
11) Kakve su fakultative i druge aktivnosti van vrtića?
12) Koliko vaspitača se bavi vašom grupom ili koliko je dece na jednog vaspitača (8 do 10 je loše, idealno je 3 do 6 na jednog vaspitača, barem u početku).
13) Da li se dobija neki dnevni, nedeljni, mesečni ili kvartalni izveštaj i kako?
14) Da li postoje neke edukacije roditelja i savet roditelja gde možete zajedno da radite na sebi kako bi bili bolji roditelji?
15) Da li postoje neke manifestacije u okviru vrtića kao što su dani zdravlja, nauke, duhovnosti itd? Vi želite vaše dete u svakom aspektu da bude jako, te ih slobodno pitajte ako rade sa decom po pitanju tela i duha, morala i discipline.
Foto: Shutterstock
16) Šta se dešava u slučaju da se dete veže za nekog vaspitača, a taj vaspitač ode? Kako objašnjavaju detetu naglu promenu koja može biti emotivna?
17) Da li postoje takmičarski programi u vrtiću? (ako postoji objasnite im da to nije dobro jer razvija detetu ego koji može biti poguban za dete, posebno ako se od njega uvek očekuje da pobeđuje i da gubljenje je loše). Zamolite da vaše dete ne stavljaju ni u kakva takmičenja.
18) Na skali od 1 do 10 kako bi ocenili ovaj vrtić i gde vide realno prostora za svoje poboljšanje?
19) Šta su najčešće zamerke roditelja kod njih i ono što se roditeljima najviše dopada pa biraju vaš vrtić?
20) Da li postoji neka "remote camera" kojoj možete da pristupite i vidite u bilo koje doba dana kako je vaše dete?
Ovo je dovoljno za inicijalni razgovor. Ako hoćete zapišite sve ovo.
Zapamtite suština vrtića i vašeg braka je stvaranje dobrih ljudi tj.vašeg deteta! Zato sva ova pitanja su zbog vaše dece i setite se kako kažu "bolje teške odluke sad, a lak život posle, nego lake odluke sad, a težak život posle."
Srećno roditelji!