Svetleće tačke u nizu koje su se kretale po pravilnoj liniji i ujednačeno mogle su se videti i na nebu iznad Srbije u proteklih nekoliko dana.
Foto: Shutterstock
Mnogi su pomislili da su u pitanju meteori, odnosno zvezde padalice, ali je bilo i onih koji su poverovali da je reč o letećim tanjirima.
Ipak, ispostavilo se da su to veštački sateliti. Njih na nebu inače ima, ali nikada ih nije bilo u tolikom broju. Kompanija Spejs X Ilona Maska je osnovala i realizovala Starlink, program lansiranja 42.000 veštačkih satelita.
Do sada su uspeli da lansiraju oko 400 satelita. Međutim, šta ova lansiranja planirana za narednih pet godina znače za ekologiju i noćno nebo, ali i koliko je legalan ovaj program Ilona Maska?
U svemirskom prostoru oko Zemlje trenutno je aktivno preko 1.500 satelita sa različitim funkcijama, i kako navodi dr Nataša Stanić, predavačica u planetarijumu Astronomskog društva "Ruđer Bošković", sada je već prevelika gužva u našoj orbiti.
Ovi sateliti se, kako navodi dr Stanić, šalju za brzi širokopojasni internet, koji će omogućiti zemljama sa slabijom telekomunikacionom infrastrukturom da imaju pristup internetu.
Navela je i reči Raskina Hartlija, izvršnog direktora neprofitne organizacije Međunarodnog udruženja za tamno nebo, koji takođe smatra da je broj satelita u našoj orbiti ozbiljan globalni problem.
Dr Stanić naglašava da se astronomi bore za čist kosmički prostor oko naše planete, u kom već plovi mnogo svemirskog đubreta, i da je ovim prekršen ne samo program tamnog noćnog neba Međunarodne astronomske unije, već i kodeksi za bezbednost životne sredine i Nacionalni zakon o zaštiti životne sredine (NEPA).