23. aprila 2005. godine na tek osnovanu internet video platformu YouTube postavljen je prvi video zapis, 18 sekundi dug isečak o poseti jednog mladića zoološkom vrtu u San Diegu – "Me at the zoo".
Foto: Shutterstock
Mladić na snimku je i saosnivač YouTube-a Džaved Karim, koji je tako ušao u istoiju kao prva osoba koja je svoj video postavila na ovaj servis.
YouTube će, nakon tih skromnih početaka, na kraju iz temelja promeniti kako ljudi u svetu konzumiraju video sadržaje, ali će stvoriti i celu generaciju novih profesionalnih video kreatora, danas poznatih kao "jutjuberi".
Na današnji dan pre samo 15 godina YouTube je imao, dakle, jedan video zapis i verovatno tek tri gledalaca, svoje saosnivače.
Uz spomenutog Karima tu su bili još i Čed Harlej i Stiv Čen, koji su već krajem 2006. YouTube prodali Guglu za 1,65 milijardi dolara isplaćenih u Guglovim deonicama.
Deceniju i po nakon prvog videa, YouTube je središnje internet mesto za amaterske, ali i profesionalne video snimke, ima prihode oko 15 milijardi dolara i preko 5 milijardi dostupnih video isečaka, a daleko najgledaniji sadržaji na njemu su muzički spotovi.
YouTube je istovremeno i druga najposećenija stranica na webu, odmah nakon Gugla, a mesečno je posećuje oko 2 milijarde jedinstvenih aktivnih korisnika.
Svakog minuta na ovaj servis se postavi oko 500 sati video sadržaja. Vreme koje, pak, odlazi na gledanje tog sadržaja meri se u milijardama sati.
Dnevno se beleži oko 5 milijardi pojedinačnih pregleda, što čini preko milijardu sati dnevno utrošenih na gledanje YouTube videa – više nego što zajedno, na primer beleže Netfliks i Fejsbuk.
Oko 70% ukupnog vremena provedenog na YouTube-u danas odlazi na mobilne uređaje, telefone i tablete. Najveći deo gledalaca spada u dobnu grupu od 18 do 34 godine starosti.
Najgledaniji video na YouTube-u i dalje je spot za pesmu Despacito s trenutnih 6,7 milijardi pregleda. Najviše pretplatnika ima kanal T-Series, a odmah iza njega nalazi se najjači jutjuber današnjice PewDiePie.
Najboljom se zaradom može pohvaliti osmogodišnji Rajan Kaji koji na YouTube-u recenzira igračke, dok rekord za broj najnegativnijih reakcija drži sam YouTube, sa svojim fijaskom nazvanim "Rewind 2018".