Da li ste se nekada zapitali ko je sve u rukama imao novčanice koje su sada u vašem novčaniku? Kako prepoznati falsifikovane novčanice?
Foto: Shutterstock
Da li znate da prepoznate falsifikat? I ako se nađete u kontaktu sa njim, da li znate kome bi trebalo da ga prijavite i da li vi snosite odgovornost ukoliko jedna takva novčanica dospe u vaše ruke?
„Dešava se na pijaci, pogotovo kod starijih prodavaca, da ljudi misle da može da im prođe falsifikovana novčanica.
Međutim, stariji prodavci to malo više kontrolišu u odnosu na mlađe“, rekao je jedan od trgovaca i dodao: „Novčanice od 1000 dinara se najviše falsifikuju i najlakše primećuju.“
Na pitanje kako prepoznati falsifikat, detaljno je odgovorio Nikola Tanasijević iz Narodne banke Srbije.
„Obični građani mogu falsifikovane novčanice prepoznati na sledeći način – prvo vizuelnim izgledom, gde će utvrditi sam izgled novčanice, njenu veličinu, odnos boja i da li je novčanica jasna vizuelno ili je zamućena.“
„Papir je jedan od zaštitnih elemenata koji je veoma bitan i do njega je licima koja se bave kriminalnim aktivnostima praktično nemoguće doći. Zašto?
Zato što se originalni papir čuva i zaštićuje, kao i sama vrednost.“
Foto: Shutterstock
Tanasijević je takođe ukazao na druge načine prepoznavanja falsifikovanih novčanica: „Jedan od prvih, osnovnih i najstarijih elemenata u zaštiti proizvodnje zaštićene hartije je vodeni žig koji se nalazi i kod autentičnih novčanica dinara.
Može se identifikovati samo kada se novčanica usmeri ka jačem izvoru svetlosti i pri tim uslovima jasno se u belom, neštampanom prostoru uočava isti portret sa lica novčanice, sa nešto umanjenim dimenzijama.“
„Što se tiče drugog osnovnog elementa zaštite, radi se o zaštitnoj ili sigurnosnoj niti.
Kod najvećeg broja falsifikovanih novčanica dinara zaštitna nit imitira se naknadno, nakon štampanja falsifikovanog naličja isprekidanim delovima sjajno sive folije ili pak isprekidanom bojom.“