Trošite kao da sutra ne postoji? Uvedite "novčani sastanak" i kontrolišite svoju platu!

Trošite kao da sutra ne postoji? Uvedite „novčani sastanak“ i kontrolišite svoju platu!

Jedan od glavnih razloga zbog kojih pre isteka meseca vi ostajete bez novca i upadate u stresni vrtlog možda je činjenica da sa svojim partnerom ne kontrolišete finansije.

Foto:Shutterstock

Da li ste vi jedan od onih parova koji ne razgovaraju o novcu jer im to stvara nelagodu i svoju platu trošite onako kako mislite da je najbolje bez dogovora sa partnerom?

Ukoliko je ovo vaš slučaj uvedite "novčani sastanak". A šta to znači? To podrazumeva da odredite datume u mesecu kada ćete o svom novcu razgovarati sa svojim partnerom, predlaže finansijska savetnica Keti Intvistl.

Keti pomaže ljudima, posebno ženama podložnim besmislenom trošenju, da razumeju i steknu kontrolu nad svojom finansijskom slikom kako bi mogli da upravljaju novcem i ostvare životne ciljeve. 

Verovatno zvuči smešno da zakazujete vreme s partnerom kako biste razgovarali o novcu, ali ova savetnica za finansije tvrdi da:"Jednom kada počnete da preduzimate te male korake, postaje sve lakše."

Moguće je da će vam biti teško da započnete razgovor s partnerom na ovu temu, ali možda bi mogli sa:"Mislim da bi bilo dobro da provedemo malo vremena razgovarajući o tome šta nam je važno, šta radimo sa svojim novcem i kako će to uticati na našu budućnost."

Izaberite prijatan prostor za ovakav razgovor, preporučuje Keti koja ne savetuje da to bude neki restoran zbog buke već neka intimna zona. Takođe, ovaj razgovor partneri ne bi tebalo da vode u prisustvu neke treće osobe, kao ni pred decom. 

Razgovor se zapravo odnosi na vaše zajedničke prioritete i ciljeve, kao i odluke kako ćete i na šta trošiti novac.

Foto:Shutterstock

Možda ste vi zajednica u kojoj jedan supružnik više troši, dok drugi preterano računa, te će "novčani sastanci", odnosno dani u kojima razgovarate o finansijama pomoći da iznivelišete ovakvu situaciju i da jedno od vas počne da štedi, a drugo da izdvaja malo više novca za neophodne stvari.  

Savetnica za finansije tvrdi da svoj novac ne bi trebalo nazivati budžetom, jer reč "budžet" stvara nelagodu. Takođe, ona savetuje da ne bi trebalo govoriti o tome koliko novca imate ili nemate u tom trenutku na računu, jer to može negativno uticati na razgovor i jedno od vas se može osećati nelagodno. 

Nakon što definišete ciljeve i prioritete za koje partner i vi želite da izdvojite novac, najbolje je da porazgovarate i o negativnim aspektima poput postojećeg kredita koji isplaćujete i svemu što vam stvara stres, a u vezi novca je. 

Tu vam može pomoći finansijski savetnik koji će vam reći kako da svoj kredit lakše isplatite, smanjte kamatu, možda, ili tome slično.

Na sledećem "novčanom sastanku" pregledajte izvode iz banke i razgovarajte o tome zbog čega ukoliko vam je plata 600 evra trošite 700, i kako da to prestane. Možete početi i da se dogovarate kako da uštedite, na primer za učešće za stan ili nešto drugo. 

Kada ustalite novčane sastanke i redovno ih održavate, nelagode oko novca više neće biti. Vaš partner i vi tada ćete postati jedna celina jer šta god ljudi govorili, tvrdi Keti, novac je nešto što ipak trajno veže partnere. 

Iako je najbolje vreme za početak održavanja "novčanih sastanaka" onda kada počinjete da planirate zajedničku budućnosti, mnogi parovi to tada ne urade - i to je u redu.

Ako niste počeli na vreme, počnite odmah da održavate "novčane sastanke". Stvari ne mogu biti savršene i možda vi imate nedovoljno dobre finansije u poređenju sa svojim partnerom, ali je to razlog više da sa njim o tome prodiskutujete. 

Zatvoreno za komentare.