Ugostiteljski objekti u kojima je zabranjeno pušenje

Ugostiteljski objekti u kojima je zabranjeno pušenje

Hajdemo negde gde se ne puši, često se može čuti upravo u periodu hladnog vremena kada bašte kafića i restorana ne rade. 

Foto: Shutterstock

Zakon o zaštiti od izloženosti stanovništva duvanskom dimu na javnim mestima donet je još 2010. godine. Međutim, ugostiteljima je ostavljena mogućnost da u lokalima većim od 80 kvadrata odvoje deo za nepušače, a u manjima da se odluče da li će dozvoliti ili zabraniti pušenje, piše Blic.

Među hiljadama kafića, klubova, restorana i drugih ugostiteljskih objekata ugradu, za potpunu zabranu pušenja odlučila se nekolicina.

Foto: Shutterstock

Dok jedni ugostitelji navode da bi im zabrana pušenja smanjila promet, drugi kažu da je on, praktično, isti.

Da potreba za nepušačkim lokalima postoji, osim podatka iz ranijih istraživanja da svakom drugom punoletnom stanovniku u Srbiji smeta izloženost duvanskom dimu na mestima na koje izlaze, svedoči i grupa na Fejsbuku "Nepušački lokali u Beogradu", gde je postavljena i mapa sa tačno naznačenim lokacijama gde se oni nalaze. 

Kreatorima mape i administratorima grupe glavna motivacija bila je, kako navode, to što se prelaskom iz letnje u zimsku sezonu bašte zatvaraju i prelazi u zatvorene prostore.

Najčešće su to poslastičarnice, kafe-knjižare, restorani namenjeni zdravom životu, ali nađe se i po koji kafić, splav ili pab.

Zatvoreno za komentare.