Minimalistički pokret sve više se širi svetom i donosi nam zanimljive eksperimente. Sve češći izazov je izdržati godinu dana bez kupovine ičega osim osnovnih životnih namirnica. Ako niste spremni za tako drastične eksperimente, svakako isprobajte savete za smanjenje potrošnje. Uverićete se i sami da bez obzira na to koliko zarađujete, možete da uštedite novac , ali i da promenite uverenja potrošačkog društva da vam je potrebno uvek više...
Foto: Shutterstock
Pre nego što stavite veto na kupovinu, raščistite kuću od nepotrebnih stvari. To će vas podsetiti na to koliko ste novca potrošili kupujući stvari koje više ničemu ne služe i nisu vam potrebne. To vam može posle poslužiti kao motivacija da ustrajete u svojoj odluci.
Foto: Pexels
Napravite popis svih stvari koje ste zadržali, posebno onih kojih imate najviše (odeće, obuće, kuhinjskog pribora, knjiga...) ili onih koje planirate da prestanete da kupujete, da biste imali stalan podsetnik na to koliko toga već imate.
Foto: Pexels
3. Prilikom bavljenja prethodnim zadacima, odlučite šta ćete staviti na listu stvari koje nećete kupovati.
Foto: Pixabay
4. Pričajte svima koje poznajete o svom eksperimentu. Što više ljudi uključite u priču, manja je verovatnoća da ćete odustati jer ćete osećati veću odgovornost. U trenucima krize prijatelji mogu da pruže podršku ili bar da budu dovoljno obzirni da vas ne zovu u zajednički šoping.
Foto: Shutterstock
5. Ako do sada niste, počnite da vodite evidenciju o troškovima na nedeljnoj osnovi precizno beležeći na šta sve trošite novac. Tako ćete lakše uvideti koliko trošite na „dozvoljene“ stvari, što će vam eventualno omogućiti da dodatno smanjite svoju potrošnju.
Foto: Unsplash
6. Obuzdajte svoju želju! U trenucima krize najbolje je jednostavno odložiti kupovinu, jer su velike šanse da će ta želja za koji dan nestati. Umesto da razmišljate o predmetu svoje želje, radije se iskreno upitajte: "Zbog čega mislim da treba to da kupim?" Da li na taj način želite da poboljšate svoje trenutno raspoloženje, da skrenete pažnju s nekog problema, pratite trendove društva...? Svaki put kad poželite da odete u kupovinu osvestite svoje emocije i situaciju u kojoj se nalazite, kao i opravdanja koja smišlja onaj zao glasić u vama koji vas tera da prekršite obećanje dato sebi.
Foto: Shutterstock
7. Promenite stil života. U zavisnosti od toga zašto ste odlučili da prestanete da kupujete, možda ćete morati da menjate i svakodnevne navike. Na primer, umesto trošenja novca u kafiću, dogovorite druženje s prijateljima u parku, „kafu za poneti“ kuvajte kod kuće i nosite sa sobom, novac za javni prevoz uštedite vozeći bicikl, kupovne poklone zamenite onim ručno izrađenim...
Foto: Shutterstock
8. Pripremajte obroke za posao kod kuće, što kreativnije i šarenije, to bolje. Na taj način ćete uštedeti, smanjićete količinu otpada od pakovanja gotove hrane i imaćete priliku da se hranite zdravije i raznovrsnije.