Jejl je jedan od najprestižnijih fakulteta na svetu koji godišnje prima 1.500 studenata a samo najbolji dobijaju punu stipendiju.
➡️Maturant Četrnaeste beogradske gimnazije, Vasilije Pantelić, od jeseni je i zvanično student Univerziteta Jejl. Naime, Vasilije je dobitnik pune stipendije za ovaj prestižan univerzitet, koji je jedan od tri najbolja u svetu.
— CMJP (@CMJP_online) February 9, 2021
Više na:https://t.co/k4zvRnIyge#cmjp pic.twitter.com/pwhlaxnbDh
Jedan od njih, pravi genijalac, je maturant Četrnaeste beogradske gimnazije Vasilije Pantelić. Vasilije ove jeseni postaje brucoš na čuvenom fakultetu.
U konkurenciji od više od 40.000 svršenih srednjoškolaca, on je uspeo ne samo da bude primljen, već i da dobije punu stipendiju od 80.000 dolara godišnje za studiranje i stanovanje.
Vasilije još nema ni punih 18 godina ali kaže kako je već neko vreme bio siguran da je ovo fakultet koji želi da upiše i to je bio njegov prvi izbor.
- Prijavio sam se u ranijem roku, tako da sam već negde u decembru dobio odgovor od fakulteta. Konkurencija je bila kao i svake godine velika, možda čak i veća i veoma mi je drago što sam izabran u tih pet procenata. Planirao sam da konkurišem na još neke fakultete, ali pošto sam već u ranijem krugu bio primljen, u drugom krugu nisam poslao prijave ni na jedan fakultet - rekao je Pantelić gostujući u Jutarnjem programu na RTS.
U Americi postoji jedan zajednički prijemni ispit koji koriste skoro svi fakulteti, i on se sastoji iz testa za matematiku i engleski, a koji polažu i strani studenti koji su istoj konkurenciji sa američkim đacima.
- Ja sam dodatno polagao i biologiju i hemiju, pošto su to bile oblasti koje biram za studije. Na američkim fakultetima nalazi se oko deset procenata stranih studenata. Oni obično biraju strance po nekim regionima. Gledaju da dobiju što više geografskih i drugih raznovrsnosti kako bi na neki način doveli iz svake države po nekog - priča Vasilije.
Inače Vasilije je dobitnik Svetosavske nagrade, a pored toga, osvojio je treće mesto na Olimpijadi iz geografije u Hongkongu, a drugo u Evropi.
Vasilije Pantelić je nosilac pre toga dobio je Vukovu diplomu ali i titulu đak generacije OŠ "Ivo Andrić" u Beogradu, bio je polaznik Istraživačke stanice Petnica, govori engleski, nemački i ruski jezik.
- Za prijemni se u obzir uzima celokupan uspeh iz srednje škole, ne postoji rangiranje samo na osnovu prijemnog ispita i ocena, nego u to ulaze i preporuke profesora, vanškolske aktivnosti i, naravno, nagrade sa takmičenja. Postojali su i eseji u kojima sam pisao šta me zanima, o čemu bih tamo učio i čime bih se bavio, sve su to neka pitanja koja postavljaju.
U Ameriku ide pred sam početak semestra, u avgustu. Kaže kako je srećan što će imati priliku da uči na fakultetu na kom su studirali brojni naučnici i dobitnici Nobelove nagrade.
Plan mu je da posle osnovnih studija upiše i master i doktorske studije, a da kasnije hemiju primeni u istraživanjima u oblasti farmacije i medicine.