Kada vidi pauka, većina ljudi ga odmah ubije, kako iz straha, tako i iz uverenja da su pauci štetni ili da smetaju. Međutim, njihova korisnost je neupitna.
Foto: Shutterstock
Osim što predstavljaju vrlo važnu kariku ekosistema, paukovi su korisni i ljudima.
Paukovi se uglavnom hrane sitnim insektima.Naučnici veruju da bi se njihovim nestankom udvostručio broj drugih insekata, koji mogu biti i štetni, poput muva ili komaraca.
Imajući u vidu da ovi insekti mogu biti prenosnici različitih bolesti i virusa, može se reći da paukovi svojom ishranom spašavaju i ljudske živote.
Oni su veoma značajni i za spašavanje useva. Brojne vrste vaši i buba mogu naneti nepovratnu štetu zasadima voća i povrća, a paukovi ih u tome sprečavaju. Zbog svojih svojstava, paukovi se nikada ne klasifikuju kao štetočine.
Strah od paukova (arahnofobija) je sam po sebi prirodan. Činjenica je da paukovi mogu da izgledaju zastrašujuće, a i većina njih je otrovna.
Međutim, paukov otrov je u ekstremno retkim slučajevima potpuno bezopasan za ljude. Šta više, očnjaci pauka retko kada mogu i da probiju ljudsku kožu. Čak i u slučajevima ujeda, komplikacije u ljudskom organizmu su veoma retke.
Ukoliko se još uvek plašite paukova, imajte u vidu da se kućni, dugonogi paukovi zapravo hrane i drugim, otrovnijim vrstama paukova.
Umesto da ih ubijate, bilo bi bolje da im pomognete. Opasniji ste vi za njih nego oni za vas. Ukoliko ne smete da ga uzmete u ruke, ovog malog podstanara možete poklopiti providnom čašom i pod nju podvući komad papira.
Odnesite ga tako do prozora ili vrata, gde ćete ga pustiti.