Vežbati zahvalnost – kako nas NLP podseća na važne stvari u životu

Vežbati zahvalnost – kako nas NLP podseća na važne stvari u životu

Kada ste poslednji put bili zahvalni za nešto? Kakav je bio osećaj? Da li ste izrazili zahvalnost?

Foto: Pexels

Život u modernom društvu uglavnom je usmeren na postizanje određenih ciljeva. Žurimo ka uspehu, težimo ka boljem statusu, gradimo karijeru i važne odnose. No, da li u toj konstantnoj borbi i kretanju napred umemo da zastanemo i budemo zahvalni? Tako važan i često zanemaren osećaj – zahvalnost zapravo može imati veliki uticaj na sve naše životne sfere.

Podsetimo se kako to izgleda kada smo zahvalni. Srećniji smo, energičniji, puni elana i nekog dodatnog podstreka da radimo. Optimističnije gledamo na budućnost, jer je zahvalnost sredstvo koje uvek imamo na raspolaganju kada želimo da poboljšamo svoj život, ali i svojih najbližih. Prema NLP učenjima, čak i kada nam se možda čini da ne postoje, uvek možemo pronaći stvari na kojima možemo biti zahvalni. Potrebno je samo malo “vežbe” i pokrenućemo veliku promenu.

Počnite razmišljanjem o zahvalnosti samo jednom dnevno

Odvojite malo vremena svakog dana, svega nekoliko trenutaka, da razmislite o onome na čemu ste zahvalni. Možda najjednostavniji način da izgradite ovu rutinu jeste da je “zakačite” za neki posao koji inače radite svakodnevno. Iskoristite pospremanje kreveta ujutro, vađenje sudova iz sudomašine ili večernju rutinu nege lica da izrazite svoju zahvalnost. Dakle, nema potrebe da pravite poseban “prostor u rasporedu” za ove male vežbe, a ujedno razmišljanje o stvarima na kojima ste zahvalni postaje uobičajeno – kao pospremanje kreveta.

Za početak, nabrojte sebi najmanje tri stvari na kojima ste zahvalni. Krenite od uopštenih i onih “velikih”– na svom zdravlju, bračnom partneru, deci, kućnom ljubimcu i slično. Međutim, ne zanemarite sitnice. Čak i naizgled trivijalne stvari mogu biti razlog da se osećate zahvalno i srećno – činjenica da je sunčan dan vani ili da pijete ukusnu kafu.

Foto: Pexels

Vodite dnevnik zahvalnosti

Pisanje je lekovito, oslobađa i pomaže da se naš um umiri. Ujedno, može biti sjajna strategija za redovno praktikovanje zahvalnosti. Vođenje dnevnika u kome ćete svakog dana beležiti misli o ljudima, stvarima i situacijama koje vas usrećuju je izuzetno korisno. Nemojte žuriti da taksativno pišete, kao da pravite spisak namirnica za kupovinu. Dopustite sebi to vreme u kome ćete pažljivo razmisliti o svim darovima koje vam je život dao i zaista osetiti zahvalnost.

Primera radi, možete ukratko da opišete razgovor sa svojim prijateljem ili da opišete neki njegov gest koji vam je podigao raspoloženje i opustio nakon napornog dana na poslu. To će biti mnogo efikasnije nego da samo napišete ime svog prijatelja kao oznaku da ste zahvalni što je u vašem životu.

Ukoliko vam se čini da nemate dovoljno vremena da svakog dana vodite dnevnik zahvalnosti, napravite mali nedeljni plan sa preczno određenim terminima za ovu praksu. Zapišite u svoj radni kalendar da ćete svakog utorka i četvrtka pre posla izvojiti 15 minuta za pisanje dnevnika. Za dodatnu motivaciju izaberite neki lep notes ili svesku, stavite na noćni stočić pored kreveta, tako da vam uvek bude na oku.

Recite “hvala”

Jedan sasvim običan čin ljubaznosti kao što je izgovaranje reči “hvala” zaista može učiniti čuda, i to ne samo u komunikaciji koju imate sa ljudima. Kada izražavamo zahvalnost drugim ljudima, to nam omogućava da i sami doživimo zahvalnost uz dodatni bonus poboljšanja naših međuljudskih odnosa. Pored toga što nas povezuje sa ljudima do kojih nam je stalo, jedno maleno ali zapravo veliko “hvala” menja način na koji razmišljamo. Reči koje upotrebljavamo svakodnevno su važne, jer upravo njima možemo “programirati” naš um i izgraditi mindset usmeren na razvoj i uspeh.

Možete napisati kratku belešku zahvaliti prijateljici ili koleginici koja je bila ljubazna prema vama ili pružila vam veliku podršku. Naravno, osim u pisanoj formi uvek se možete i usmeno zahvaliti. Budite detaljni, nije dovoljno reći: “Cenim tvoju pomoć”. Umesto toga, oslovite osobu po imenu, opišite šta je uradila za vas i kakav je to uticaj ostavilo, ali i da priznate njen uložen trud. 

Možda ste se oslonili na prijatelja ili rođaka tokom selidbe? Recite to ovako: „Hvala ti puno što si odvojio svoje vreme da mi pomogneš da se uselim u novi stan. Znam da je bilo malo dosadno, ali zaista mnogo cenim što si mi olakšao život.” Ovakvo specifično i konkretno izražavanje zahvalnosti čini osećanja mnogo jačim, a druga osoba ima stvarniji doživljaj da je cenjena. 

Foto: Pexels

Zahvalnost znači i prihvatanje negativnosti

Nekim ljudima je teško da osete, izraze i vežbaju zahvalnost, jer veruju da na taj način umanjuju važnost svih onih loših stvari koje im se dešavaju u životu. Međutim, treba imati na umu da biti zahvalan ne znači ignorisati negativnosti (kao što se događa kod toksične pozitivnosti, na primer). 

Recimo da ste raskinuli dugogodišnju vezu u kojoj više niste bili srećni. Sasvim je u redu da osetite zahvalnost što možete da nastavite dalje i pronađete svoju sreću, a da istovremeno priznate i bol i tugu zbog raskida. 

Ideja je da se fokusirate na sve ono dobro što neka odluka donosi, tako da dozvolite sebi da budete srećni, ali i da budete spremni za sve poteškoće na koje ćete nailaziti u životu. Ponekad zaista može biti izazovno da pronađemo svetle tačke u nekim bolnim situacijama. Ipak, to ne znači da nije moguće. Možemo se osloniti na prijatelje, porodicu ili na stručnjake kojima je deljenje znanja iz ove oblasti poziv i profesija. Psihoterapeuti, lajf koučevi i NLP treneri mogu da pomognu u procesu prevazilaženja emocionalnih blokada i strahova koji nas ograničavaju i ometaju da sagledamo svoj život i učinimo ga kvalitetnijim.

Pripremite afirmacije

Kada prolazite kroz veliki stres i u vremenima kad doživljavate snažnu anksioznost, pisanje dnevnika možda jednostavno neće dati (bar ne tako brzo) željene rezultate. Za ovakve situacije korisno je da se pripremite adekvatno, tako što ćete imati afirmacije i sve one pozitivne misli koje mogu pomoći da prevaziđete krizu. Korisno može biti, kada ne dobijete unapređenje ili posao o kom ste maštali, da se podsetite svih svojih talenata i kažete sebi kako je to samo lekcija. Možda ovog puta niste angažovani, ali znate da ćete vremenom uspeti.

Jasno je da u početku neće ići tako lako, ali vežbanjem zahvalnosti afirmacije dobijaju veću moć i pomoći će vam da pronađete stvari koje ćete ceniti, čak i u lošim danima.

Foto: Pexels

Samo nastavite sa vežbom, postaje lakše

Praktikovanje zahvalnosti nekim ljudima može biti neprirodno, pa čak i neprijatno. Potrebno je ponavljanje, stvaranje dosledne rutine, a u brzom svetu u kom živimo često osećamo kako nemamo dovoljno ni vremena ni energije da to radimo svakodnevno. Ipak, kada se ipak držimo jednostavnih vežbi, uložimo minimalan napor da naviku izgradimo i zadržimo, njihove prednosti će se ukazati same. 

Za sve “neverne Tome” koji se i dalje pitaju da li praktikovanje zahvalnosti zaista funkcioniše, imamo malo ali ključno pitanje: šta možete da izgubite ako probate?

Zatvoreno za komentare.