Gondola će do kraja godine biti u funkciji i Beograd će postati jedan od gradova u svetu sa žičarom koja će raditi tokom cele godine. Ovo je juče rekao zamenik gradonačelnika Goran Vesić i podsetio da će izgradnja početi kada budu gotovi pripremni radovi. Investitor je JP "Skijališta Srbije", a Grad će finansirati trećinu projekta.
Foto: Shutterstock
Prema Vesićevim rečima, i najstarije tvrđave u Evropi i svetu, poput Salcburga, San Marina, Jerusalima, imaju žičaru kao rešenje za brzo povezivanje delova grada.
- Tako će i naša gondola biti još jedan način na koji će se povezati Novi Beograd sa Starim gradom - ističe Vesić. - Evropske i svetske tvrđave koje imaju gondole su pod zaštitom Uneska, što nije slučaj sa Kalemegdanom zbog Vojnog muzeja koji je u nadležnosti Vojske Srbije.
Prvi korak za sređivanje Beogradske tvrđave, naglašava zamenik gradonačelnika, jeste da se uvrsti na listu Uneska, tako što bi Grad Beograd dobio osnivačka prava nad Vojnim muzejom, koji će ostati u svojoj funkciji uz civilnu upravu.
View this post on Instagram
- Zatim bismo, uz pomoć Uneska, sredili čitavu tvrđavu, kao što je to urađeno sa Golubačkom. Grad je dosad uredio Malo stepenište na Kalemegdanu, Spomenik zahvalnosti Francuskoj, a rekonstruisaće se i paviljon "Cvijeta Zuzorić".
Na Kalemegdanu je pre petnaestak dana počela rekonstrukcija Velikog stepeništa, koje je godinama bilo u katastrofalnom stanju i predstavljalo opasnost za šetače zbog napuklih gazišta. Grad je za ovaj posao izdvojio 14,5 miliona dinara. Takođe, ovog proleća biće obnovljen i drveni most kod Sahat-kule, a radovi vredni skoro pet miliona dinara trajaće 120 dana.