Zašto je dobro ustati rano - pet razloga koji menjaju život

Zašto je dobro ustati rano – pet razloga koji menjaju život

Koliko je dobar i kvalitetan san važana, svi već dobro znamo. To tvrdi i medicina, ali i iskustvo svakog čoveka.

Jedno nedavno istraživanje samo je potvrdilo da ljudi koji se rano probude ranije odlaze u krevet i uživaju u dužem, kvalitetnijem snu.

A rano ustajanje ima mnogo više koristi za vaše telo, ali i za duh. Da se pozovemo na popularnu domaću seriju, jutro može promeniti vaš život.

Prvo, u ovo doba godine jutro je najlepši deo dana, sunce je najzdravije i vazduh najčistiji.

Ranim ustajanjem možete dobiti više vremena za vežbanje, ono pokreće endorfin, a zahvaljujući njemu se osećate dobro i on može poboljšati vaše raspoloženje, smanjiti stres i anksioznost i povećati nivo energije.

Foto:Shutterstock

Dovoljno spavanja donosi i druge prednosti: poboljšano raspoloženje, bolja koncentracija, manje šanse za gojaznost i druge hronične bolesti.

Sa druge strane, nedostatak kvalitetnog sna može: oslabiti vaš imunološki sistem, što znači da ćete se možda češće razboleti, povećati svoju šansu za visok krvni pritisak, bolesti srca i dijabetes.

Zdravija koža

Neprospavane noći mogu se odraziti na vašoj koži u vidu tankih linija, bora, bledila i natečenih ili obešenih kapaka. Nedostatak sna takođe može doprineti aknama.

Osim toga, odlazak u krevet ranije daje vam više vremena da vežbate dobru negu kože, poput pranja lica.

Dobar san pomaže da vaša koža bude zdrava. Tokom spavanja vaše ćelije kože se obnavljaju, dok povećan protok krvi i kolagen pomažu u popravljanju oštećenja kože i UV zraka.

Foto:Shutterstock

Manji podočnjaci

Sve dok spajate rano ustajanje s ranijim vremenom spavanja kako ne biste žrtvovali san, možete reći zbogom podočnjacima.

To je zato što podočnjake stvaraju senke od natečenosti ispod očiju, a uzrok te natečenosti je nakupljanje tečnosti zbog nedostatka sna.

Bolja koncentracija

Vaš mozak se ne probudi u sekundi kada ustanete, zbog čega se obično osećamo mrzovoljno i dezorjentisano kad prvi put ustanemo.

Ova inercija spavanja redovan je deo procesa buđenja. Ipak, može trajati oko sat vremena ili više, što otežava koncentraciju i obavljanje stvari ako ste prebrzo ustali i izašli iz vrata.

Ranije buđenje daje vam vreme da se potpuno probudite, tako da ćete biti koncentrisaniji.

 

Zatvoreno za komentare.