I pored postojanja brojnih sredstava za kontracepciju, abortus je kod nas još uvek veoma čest način prekidanja trudnoće. Nema pouzdanog podatka koliko se u Srbiji godišnje trudnoća prekine na ovaj način, ali se procenjuje da se broj kreće oko 80.000.
Foto: Shutterstock
Lekari stalno upozoravaju da je ovo najgori vid kontracepcije jer sigurno ostavlja brojne posledice na psihu, a može da se odrazi i na fizičko zdravlje, jer su tokom ove intervencije moguće povrede na materici kao i zaostajanje delova ploda i posteljice u materici, što sa sobom nosi opasnost od sepse koja se sprečava novom, neprijatnom intervencijom na materici.
Foto: Shutterstock
Osim mogućnosti povreda, kiretaža nosi sa sobom i mogućnost infekcija, koje kada se dese zahtevaju hitan odlazak kod lekara. Na infekciju se može posumnjati ukoliko žena posle abortusa odjednom dobije povišenu temperaturu, javi joj se vaginalni sekret ili je zaboli stomak.
Žene koje se odluče na ovaj način prekida trudnoće treba da znaju da tako povećavaju svoj rizik od steriliteta. Ovo zato što lekar koji radi kiretažu može tokom intervencije da trajno ošteti zid materice.
Foto: Shutterstock
Oštećenje zida materice je jedan od loših načina uticanja na mogućnost ostajanja u drugom stanju, a drugi je taj što infekcija do koje može da dođe posle kiretaže, u velikom broju slučajeva zna da rezultura zapušenim jajovodima čime se otežava mogućnost začeća.
Ovo je naročito loše po mlade žene koje još nisu rađale, a kasnije mogu da se suoče nemogućnošću ostajanja u drugom stanju.
Foto: Shutterstock
I da se ne desi ništa od pomenutih posledica po fizičko zdravlje, one psihičke su dovoljne da se na vreme vodi računa o kontracepciji i ne dođe u sitaciju da se trudnoća prekida na ovakav način. Jer, žene se dugo posle abortusa osećaju loše, a nekada i do kraja života osećaju grižu savesti što svojom krivicom nisu dozvolile jednom biću da dođe na svet.