Odelo ne čini čoveka, ali svakako oblikuje naše mišljenje o njemu. Istraživanje Škole javnih i inostranih poslova Woodrow Wilson pri Univerzitetu Prinston pokazuje da se ljudi u skupocenoj odeći smatraju sposobnijim od onih koji se drugačije odevaju.
Foto: Shutterstock
U istraživanju su učestvovali subjekti u različitoj odeći i ispitanici su trebali da procene njihovu kompetentnost isključivo na osnovi načina odevanja. Rezultati otkrivaju da su subjekti u svečanim odelima ocenjeni kao sposobniji, čak i u slučajevima kada je ista osoba bila prikazana noseći različitu odeću (mindbodygreen).
Studija otkriva i da je reč o predrasudama koje se nesvesno primenjuju, što svedoči o tome da se sud o našim kvalitetima donosi i pre nego što dobijemo priliku da progovorimo.
Stručnjaci su, zatim, pokušali da testiraju ispitanike na drugi način, tako što su subjekte ocenjene kao vrlo sposobne odenuli u neformalnu odeću ili su prethodno naglasili da stil oblačenja i kompetentnost nisu ni u kakvoj vezi. Bez obzira na nove okolnosti, rezultati potvrđuju prisustvo iste doze predrasuda.
Foto: Shutterstock
Zaključak do kojeg su stručnjaci došli je da nam je način oblačenja važnija odrednica nečijih sposobnosti od njihovog lika.
"S obzirom na to da je ocena kompetentnosti iste osobe padala u odnosu na odeću koju nosi, ovaj neosnovani nedostatak nepoštovanja rađa se tekom prve desetinke sekunde kada upoznajemo nekoga", objašnjava Eldar Šafir, koautor studije.
Ovo istraživanje nam pruža sasvim novi pogled na to koliko je važno ostaviti dobar utisak pri prvom susretu i govori nam o predrasudama kojima svi robujemo.
"Kako bismo iskorenili sopstvene predrasude, ne samo da moramo da ih budemo svesni, već je nužno izdvojiti vreme, usmeriti svoju pažnju i pronaći motivaciju i njima se pozabaviti", ističu stručnjaci.