Rezultati nedavno sprovedenog istraživanja pokazali su da je veća verovatnoća da žena ili devojka bude predmet ogovaranja ako je lepa i ne naročito konzervativna.
Ranije studije sugerisale su da je veća verovatnoća da devojke kinje i ogovaraju lepotice, jer je to deo evolutivnog nasleđa i posledica "takmičenja" u osvajanju muškaraca.
Ali, ovo novo istraživanje kaže da takvo ponašanje možda i nije samo zlonamerno, već je možda i posledica zabrinutosti žena koje tračare za ove slobodnije "koleginice".
"Ako posmatrate ponašanje adolescentkinja, uočavate određene obrasce", kaže dr Tanja Rejnolds.
"Postoji tendencija da devojke tračare više o devojkama koje su veoma atraktivne, popularne u društvu, ili ostavljaju utisak da uživaju u flertovanju."
Ranije se smatralo da su to prosto stari, nasleđeni obrasci ponašanja koji su evoluirali u smeru koji bi trebalo ženama da pomogne da osvoje muškarca.
Ova teorija testirana je sada u istraživanju u kojem su učestvovale 104 studentkinje.
Devojke su podeljene u parove, a zatim su im pridružene dve nepoznate devojke, za koje im je rečeno da su tu da bi se testiralo stepen kooperativnosti.
Prva osoba koju su upoznale bila je asistentkinja dr Rejnolds, koju ona opisuje kao "veoma lepu i pomalo opasnu". Kad je upoznavala devojke koje su učestvovale u eksperimentu, ona je bila ili konzervativno obučena, ili u bluzi sa velikim dekolteom.
Tokom upoznavanja, pomenula bi da je mamurna i da je možda spavala sa dvojicom muškaraca prethodne noći.
Ispitanice su zatim prelazile na "sledeći test kooperativnosti", tokom kojeg bi upoznavale drugu ženu.
Ispostavilo se da su devojke spremnije da tračare o asistentkinji dr Rejnolds ako je ona bila slobodnije obučena prilikom upoznavanja sa njima.
Ali, nešto drugo je iznenadilo psihologe.
Kad su drugu "glumicu" pitali kako su im delovale devojke koje su ogovarale asistentkinju dr Rejnolds, ona je rekla da su devojke delovale kao da su "iskreno zabrinute za nju".
"Žene ne ogovaraju svesno zlonamerno. Moguće je da to rade zato što su na nekom nivou stvarno zabrinute, ali, to ne menja činjenjicu da tračarenje ni na koji način ne pomaže osobi za koju su zabrinute, čak i ako je briga sasvim iskrena", navodi se u studiji.