Nekada češće, nekada ređe, ali ste sigurno uhvatili sebe kako zevate u određenim situacijama, kada ste recimo umorni ili kada vam je dosadno. Zašto zevamo?
Foto: Shutterstock
Razlog zbog koga zevamo je mnogo složeniji od toga. Dugo se verovalo da je zevanje znak da je vašem telu potrebno više kiseonika. ali neka istraživanja su navela da to ipak nije tačno, prenposi Healthline.
Zašto zevamo?
Istraživanje objavljeno u časopisu Phisiologi & Behavior otkrilo je da refleks zevanja ima više veze sa regulacijom temperature u mozgu nego što daje vašim plućima više kiseonika. Takođe, veća je verovatnoća da ćete zevati tokom određenog godišnjeg doba.
Slično kao što znoj hladi spoljašnjost tela, oštar unos vazduha, praćen pojačanim otkucajima srca i protokom krvi može da ohladi mozak u trenu.
Foto: Shutterstock
Prema studiji sve ovo zavisi zapravo od temperature vazduha. Istraživači su testirali efekte koje bi letnji i zimski uslovi imali na učesnike, sa više trenutaka zevanja na višim temperaturama nego na nižim.
Kao što je zaključeno na osnovu dokaza, studija je iznela ideju da zevanje ima veze sa termoregulacijom, a ne sa deprivacijom kiseonika.
Šta je "zarazno zevanje"?
Prema istraživanjima stvarni razlog zašto ljudi koji vide druge kako zevaju osećaju potrebu da to sami urade povezan je sa emocijama, a ne termoregulacijom.
Prema studiji iz 2015. objavljenoj u časopisu Personaliti and Individual Differences istraživači sa Univerziteta Bejlor otkrili su da što više empatije imate prema drugima povećava šansu da ćete zarazno zevati.