Kako su pametni telefoni uticali na proces učenja stranih jezika

Kako su pametni telefoni uticali na proces učenja stranih jezika

Savremeni svet koji nas okružuje je svet obeležen eksplozivnim razvojem tehnologije. Pametni telefoni su neizostavni deo inventara svačije torbe ili džepa, ako ne i “produžetak ruke”.

Foto: Pexels

Kako je tehnologija izmenila gotovo svaki segment života ljudi, uticala je i na našu komunikaciju - ljudi iz najudaljenijih delova sveta mogu da razmenjuju poruke i pričaju kao da se neprestano nalaze u istoj prostoriji. Samim tim je učenje stranih jezika postalo dostupnije, potrebnije, ali i mnogo lakše. 

Ukoliko želite da ovladate poznavanjem novog stranog jezika - pred vama je tekst koji će vam predstaviti kako vaš mobilni telefon može da postane najbolji drugar i podrška za učenje jezika.

Aplikacije na telefonu naspram udžbenika - ko pobeđuje?

Učenje novog stranog jezika je nekada podrazumevalo odlazak u školu jezika i učenje uz tradicionalni udžbenik. Iako je ovaj metod i dalje efikasan za učenje, pametni telefoni su “na sto” doneli još opcija koje će novajlijama u učenju nekog jezika itekako biti od koristi.

Edukativne aplikacije za učenje stranih jezika danas broje zadovoljne korisnike širom sveta i gotovo su deo uobičajene prakse za brže i lakše savladavanje novog željenog znanja.

Zavisno od opcija, neke aplikacije će biti fokusirane na veštinje pisanja, a druge na usavršavanje izgovora uz pravilan autentičan akcenat određenog stranog jezika - ili će čak podrazumevati objedinjeno učenje koje će vas sprovesti kroz celokupan proces učenja poput onog u školi.

Kako nam internet omogućava da razgovaramo sa ljudima širom sveta, jedinstvena prednost učenja jezika putem edukativnih aplikacija je mogućnost stupanja u kontakt sa ljudima kojima je jezik koji učite maternji.

To daje jednu potpuno novu dimenziju učenju - čini ga interaktivnijim, priprema vas za realne razgovore i uči da govorite poput lokalca. Učenje stranog jezika ne mora biti svoparno i teško.

Takođe, edukativne aplikacije za učenje jezika su neretko potpuno besplatne! Uz pomoć vašeg telefona možete učiti strani jezik bilo kada i bilo gde, onim tempom koji vama prija - i to bez novčanog ulaganja

Međutim, tradicionalno učenje uz udžbenik se sa razlogom zadžava kao praksa i dan danas, uprkos mnogobrojnim gorepomenutim prednostima učenja uz pomoć digitalnih alata. 

Sigurni smo da je stvar lične preference, a da je kombinovanje metoda učenja u skladu sa onim što vama prija u svakom trenutku procesa usavršavanja jezika - najbolja opcija. Učenje novog stranog jezika je ipak zabavna aktivnost i treba u istoj da uživate.

Foto: Pexels

Mašinsko prevođenje - da li je učenje stranih jezika uopšte potrebno?

Mašinsko prevođenje podrazumeva softversku aplikaciju u ulozi prevodioca, na kojoj programeri širom sveta rade gotovo od pojave prvih računarskih sistema. Danas dostupni modeli su izuzetno napredni i snaći će se čak i kada doslovni prevod određene fraze nije moguć.

Sem što na pametnom telefonu možete prevesti tekst koji vidite ili čujete u realnom svetu, postoje i one koje omogućavaju tečan razgovor između osoba koje ne poznaju ni reč istog jezika.

Međutim, dostupni prizvodi još uvek nisu dovoljno uznapredovali kako bi bili dovoljno pouzdani da zamene potrebu za učenjem stranog jezika. Uz to, učenje stranog jezika sa sobom nosi jedinstvenu vrednost novog znanja i lepotu upoznavanja druge kulture kroz jezik.

Mašinsko prevođenje umesto profesionalnih prevodioca?

Sigurno ste barem nekad imali priliku da vidite loše preveden tekst koji vas je nasmejao. Šanse da je u pitanju nepravilno mašinsko prevođenje su velike, jer tehnologija veštačke inteligencije jednostavno ne razume značenje teksta koji “ispisuje”.

Pametna mašina tokom prevođenja ne ume da implementira znanje o kulturalnim razlikama, koje je neophodno kako bi tekst koji je rezultat rada bio u duhu jezika na koji je preveden.

Jezici se neprestano razvijaju, a pametna mašina ne može dovoljno brzo da uvrsti sve nove elemente jezika - ove reči i fraze, stilove i ton kojim se govori i piše i slično. Zato je ljudski prevodilac i dalje izuzetno važnog zadatka.

Digitalno doba u kojem živimo je donelo mnogobrojne alate za brzu razmenu informacija na globalnom nivou. To je značajno uticalo na procese učenja stranih jezika - učenje uz upotrebu elektronske tehnologije omogućava izbor strategija učenja tako da ona individualno odgovara učeniku.

Ukoliko razmišljate da naučite novi strani jezik, najbolja opcija je da svoje okruženje što više obogatite izvorima za učenje. Zato je učenje stranih jezika danas jednostavnije nego ikad.

Nadamo se da smo vas ovim tekstom ohrabrili i da ćete svoje slobodno vreme ispuniti na produktivan i zabavan način - učenjem stranih jezika. Priuštite sebi novo iskustvo koje nema cenu.

Zatvoreno za komentare.