Koji su najčešći kvarovi laptop računara?

Koji su najčešći kvarovi laptop računara?

Laptop računari deo su naše svakodnevice, koristimo ih radi zabave, učenja i u poslovne svrhe, te upravo zbog česte upotrebe, njihovi kvarovi nisu retkost. 

Foto: Pexels

Kada do kvara laptopa dođe, važno je da odaberete pouzdan servis kao što je laptopmajstor.rs i profesionalcima prepustite da efikasno reše problem i vrate vam uređaj koji optimalno funkcioniše. 

Ako želite da se upoznate sa najčešćim kvarovima laptopova, saznate kako da ih izbegnete i koje su najbolje opcije kada do kvara dođe, nastavite da čitate naš tekst.

#1 Laptop neće da se upali

Probudili ste se, skuvali prvu kafu i seli za laptop da radite. Pritisnuli ste dugme za uključivanje, ali laptop ne reaguje, ubacili punjač u laptop i ponovili postupak, međutim vaš uređaj se ne uključuje. 

Situacija u kojoj laptop računar neće da se upali plaši mnoge korisnike ovih uređaja, budući da se javljaju brojna pitanja, a jedno od najčešćih je svakako - da li su podaci sačuvani ili izbrisani

Najčešća reakcija u ovoj situaciji jeste panika i neverica. Ipak, ne treba paničiti, jer su u najvećem broju slučajeva podaci sačuvani, samo trenutno nedostupni.

Šta se zapravo desilo i šta treba proveriti?

Najverovatnije je došlo do nekog hardverskog ili softverskog kvara koji profesionalci jednostavno mogu da reše. U ovoj situaciji radi se reinstalacija sistema u proverenom servisu, budući da laici ne mogu da lakoćom da obave ovaj zadatak. 

Takođe, kada laptop neće da upali problem može da bude punjač ili DC konektor.

Kvar punjača ili DC konektora 

DC konektor jedan je od važnih elemenata za punjenje laptopa i zahvaljujući njemu punjenje je mobilno, odnosno nije neophodno konstantno napajanje strujom, već samo po potrebi. 

Kada postoji problem sa punjenjem odnosno uključivanjem laptopa, radi se provera DC konektora i punjača. Ukoliko ste primetili da laptop tokom punjenja gubi kontakt, verovatno je došlo do kvara ovog tipa.

U takvim situacijama važno je prekinuti punjenje jer pomeranje kabla i nameštanja idealne pozicije za napajanje strujom može biti izuetno opasno za laptop i neretko dolazi do pregorevanja kola na matičnoj ploči. 

Kada u servis odnesete laptop sa punjačem, stručnjaci će lako proveriti da li je reč o kvaru samog punjača ili DC konektora i popraviti ga. Zato je važno da odaberete servis koji nudi popravke gotovo svih brendova laptopova i ima širok spektar DC konektora. 

#2 Tastatura ne radi 

Ukoliko često koristite laptop i opterećujete tastaturu, njen kvar nije retkost. U ovoj slučaju najčešći uzrok je greška korisnika, odnosno nemarno korišćenje tastature, uglavnom prosipanje tečnosti poput vode, kafe, sokova, ali i prašina, pepeo, mrvice i sl. 

Tada može doći do potpunog prestanka rada tastature ili bagovanja određenih dugmića koji zahtevaju veći pritisak kako bi funkcionisali. Pojedinačni dugmići mogu se zameniti u situacijama kada nosači nisu oštećeni, ali je najbolje rešenje zameniti celokupnu tastaturu i biti siguran da će svaki taster raditi nesmetano. 

Prilikom prosipanja tečnosti, ona može prodreti do matične ploče laptopa i tada dolazi do težih kvarova koji zahtevaju ozbiljnije popravke, zato je naša preporuka da uvek budete obazrivi tokom korišćenja laptop računara. 

Foto: Pexels

#3 Laptop se pregreva 

Do pregrevanja laptopa može doći usled prestanka rada kulera. Kuler je sklop koji čine ventilator i hladnjak. Zahvaljujući ventilatoru, topao vazduh iz kućišta izlazi u spoljnu sredinu.

Usled kvara, kada vazduh ne izlazi napolje, može doći do pregrevanja, vruć vazduh ostaje u unutrašnjosti i postoji mogućnost da se oštete čipovi na matičnoj ploči. 

Ovaj kvar lako možete uočiti, primetićete da se vaš uređaj brzo zagreva, kuler, odnosno ventilator može biti veoma bučan i tada je najbolji trenutak da odete u servis koji lako rešava ovaj problem. U ovakvim situacijama se radi čišćenje laptopa ili kompletna reparacija kulera

#4 Operativni sistem se sporo podiže ili je potpuno pao

Usporavnje laptopa, česta bagovanja, a na kraju i potpuni pad sistema nisu retkost i mnogi korisnici veoma često sa ovim problemom dolaze u servis. 

Sistem na laptopu može pasti iz brojnih razloga i tada se prilikom uključivanja uređaja pojavljuje dobro poznati plavi ekran - blue screen sa porukom koja uglavnom glasi: “Your PC ran into a problem that it couldn’t handle, and now it needs to restart.“

Ovaj problem može nastati zbog kvara na hard disku, problema sa RAM memorijom, kvara na grafičkoj kartici i brojnih drugih uzročnika. Nakon što odete u proveren i pouzdan servis laptopova, profesionalci će otkriti uzrok i podići vaš sistem ili eliminisati česte bagove koji se javljaju. 

Izuzev pomenutih kvarova, problemi koji mogu zadesiti vaš laptop i uticati na korisničko iskustvo ili vam u potpunosti onemogućiti rad na računaru su: pojava virusa, obrisani podaci sa hard diska, paljenje laptopa, ali nepostojanje slike i sl. 

Naša preporuka je da uvek kontaktirate pouzdan servis laptopova koji će odgovoriti na vaše zahteve, ponuditi vam nekoliko opcija i na efikasan i bezbedan način rešiti vaš problem.

Budući da je laptop uređaj na kojem se nalazi veliki broj važnih ličnih podataka, na ovom segmentu ne treba štedeti, već računar treba prepustiti onima koji su za to obučeni.

Nadamo se da vam je naš tekst bio koristan, te da ćete na vreme uočiti problem na vašem laptop računaru i odabrati servis koji će efikasno otkloniti kvarove i poboljšati vaše korisničko iskustvo.

Zatvoreno za komentare.