Niko ne voli da bude odbijen, naročito kada se radi o ljubavi. Evo šta bi trebalo da uradite kada vas odbije dečko koji vam se dopada.
Foto: Shutterstock
Odjednom sve izgleda crno, neraspoloženi ste i stalno preispitujete sebe.
Prosto ne možete da pobegnete od konstantnog osećanja razočaranja…
Budućnost za koju ste mislili da može biti predivna, istrgnuta vam je iz ruku. Sasvim je prirodno utešiti se u ovakvim trenucima. Niko vam neće zameriti ako plačete, zaključate se u sobu i gledate tužan film dok jedete sladoled.
Odbolujte situaciju koja se dogodila, ali nemojte postati sami sebi neprijatelj i tražiti kod sebe greške, mane i propuste, piše Objektiv.
Povucite se, radite ono što vam trenutno odgovara, izlečite svoje rane i bol (osećaj odbačenosti zapravo može da aktivira deo mozga povezan sa fizičkim bolom, tako da pauzu možete doživeti kao fizički bol).
I dok ne postoji “pravi” način da se nosite sa tim kada vas odbije dečko, postoji nekoliko pogrešnih koji ne samo da mogu povrediti vaše emocije, već vas odvesti u loš odnos sa osobom koja vas je odbila.
– Kada nas neko odbije, to deluje lično, ali obično ima veze sa mnogo drugih faktora; osoba koja nas privlači nije spremna za vezu, poslodavac je imao previše kandidata, izdavač je tražio drugu vrstu knjige – rekla je psiholog Helen Odeski i dodala:
– Shvatiti to lično znači potpuno okriviti sebe za situaciju.
Lično razumevanje može biti teško za mentalno zdravlje osobe jer je lako okriviti sebe kada vas neko odbije. Ali u većini slučajeva, odbijanje nema nikakve veze sa vama.
– Najgora stvar koju možete da uradite kada vas neko odbije jeste da predugo zaglavite u razmišljanju o tome – tvrdi Odeski.
I dok sve ovo može potencijalno da naškodi vašem mentalnom zdravlju, pokušaj da ubedite osobu koja vas je odbila da je napravila grešku ili da se naljutite na nju može naštetiti vašoj vezi i na kraju učiniti da se osećate još gore.
Psiholog Devon Berkhajzer rekao je da određena količina preispitivanja nakon odbijanja jeste sasvim u redu, ali je ključno da ne preterujete i ne mislite da nešto nije u redu sa vama.
– U većini slučajeva, odbijanje ne znači da nešto nije u redu s vama, već jednostavno da niste u skladu sa onim što je druga osoba tražila. Samo zato što niste pravi za nekoga ne znači da nešto suštinski nije u redu sa vama. U isto vreme, možda bi bilo vredno da se iskreno pogledate i razmislite da li postoje neke promene koje biste možda želeli da napravite kako biste sebe učinili boljim partnerom – smatra Berkhajzer.